خانه / اخبار / ساز و کار تهاتر را برای حل مشکلات ارزی فعال کنید

ساز و کار تهاتر را برای حل مشکلات ارزی فعال کنید

عضو هیات مدیره منطقه ویژه سرخس برای حل مشکلات تبادل مالی گفت: استفاده از تهاتر در برخی مناطق مانند منطقه آزاد سرخس، توجیه و صرفه اقتصادی دارد.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، «رحیم مهدی‌زاده» امروز(شنبه) در همایش مناطق آزاد، ویژه و توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای همسایه گفت: مشکلات ما به دلیل تعهدات ارزی و مسائل نقل‌وانتقالات بانکی، کار را خیلی سخت کرده است.

وی از پیشنهاد منطقه ویژه سرخس چنین خبر داد: پیشنهاد ما این است که ستاد مرکزی متشکل از اتاق بازرگانی و نماینده دولت شکل بگیرد و تهاتر را فعال کند. ما وضعیت تهاتر را در منطقه خودمان می‌بینیم. سیمان را صادر می‌کنیم، پنبه تحویل می‌گیریم. در بعضی از کالاها و در بعضی از مناطق آزاد و ویژه توجیه دارد که به آن توجه شود.

قائم‌مقام مدیرعامل منطقه ویژه سرخس افزود: همچنین پیشنهاد می‌کنیم که تحلیل آنالیز هزینه‌ها و لجستیک دقیقا انجام شود. تحلیل ما این است که با حمل ریلی در حوزه سرخس برای محصولات گندم و نهاده‌های دامی از افغانستان، بیش از ۱۲ میلیون دلار کاهش هزینه خواهیم داشت.

معاون منطقه آزاد سرخس تاکید کرد: وقتی مسیر کالا را آنالیز می‌کنیم، می‌بینیم که هزینه‌های لجستیک ۶۰ درصد ارزش کالا را به خود اختصاص می‌دهد. ما زیرساخت‌ها مناسب نداریم و از این محل ضربه می‌بینیم. گشور ما اگر فقط هزار واگن فعال داشته باشد، هزینه‌های تجارت به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا می‌گند.

وی درباره مزیت‌های منطقه آزاد سرخس گفت: از نظر مزیت‌ها در سرخس، در بخش انرژی، برق و سوخت این منطقه آزاد مخازن عطیمی دارد. در بخش تامین نهاده‌های اولیه مثل واحدهای خوراک دام نیز ارزش افزایی دارد.

معاون منطقه آزاد سرخس تاکید کرد: استفاده از تمام این ظرفیت‌ها بسته به رویکرد یکپارچه در حوزه حملی‌ونقلی دارد. استفاده از مسیر سرخس به عنوان کوتاه‌ترین مسیر ریلی می‌تواند ظرفیت‌ها را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد.

منبع : ایرنا

IccairTelegram

همچنین

مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسویه بدهکاران بانکی فراهم می‌شود

ییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از اعطای مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسهیل تسویه ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *