خانه / اخبار / رتبه‌بندی فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ادامه دارد

رتبه‌بندی فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ادامه دارد

ایرنا هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مصوبه‌ای انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران را اعلام کرد؛ با این حال فعالیت رتبه‌بندی با انحلال این مرکز متوقف نمی‌شود و در این نهاد ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، چند وقتی است که کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف دیگر با واژه قاچاق عجین شده و افزایش بی‌رویه این کارت‌ها زنگ خطری را برای نهادهای نظارتی به صدا درآورد.

اتاق بازرگانی ایران به دلیل اینکه نهاد متولی صادر کننده کارت، متهم ردیف اول این اتفاقات به شمار می‌رفت، لذا از این نهاد درخواست شد که مرکزی مستقل برای رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی راه‌اندازی کند. با این حال اتاق بازرگانی از مدت‌ها پیش خواستار رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی بود تا بتواند نظارت دقیق‌تری بر آنها داشته باشد و بنابراین مرکزی برای رتبه‌بندی این کارت‌ها تاسیس کرد.

تاسیس این مرکز با اما و اگرهای فراوانی همراه شد و مدعی غیرقانونی بودن آن شدند. همچنین سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۲۹ آبان ۹۸ اعلام کرد که فعالیت مؤسسات رتبه‌بندی بدون اخذ مجوز از این سازمان ممنوع است؛ اما از سوی دیگر فعالان بخش خصوصی با جرات این ادعا را تکذیب کردند و «حسین سلاح‌ورزی» نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به انتقادات مطرح‌شده گفت: «فعالیت‌های صورت گرفته برای رتبه‌بندی فعالان اقتصادی توسط اتاق بازرگانی نه‌تنها غیرقانونی نیست، بلکه تکلیف تصریح شده قانونی و در راستای وظایف و مأموریت‌هایی است که قانون‌گذار به اتاق ایران محول کرده است»

با این حال در نهایت، هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مصوبه‌ای انحلال مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران را اعلام کرد. بر اساس این مصوبه به دلیل ابهامات به وجود آمده در زمینه تشکیل شخصیت حقوقی مستقل (مرکز ملی رتبه بندی)، موسسه مرکز ملی رتبه‌بندی اتاق ایران منحل می‌شود.

البته در ادامه این مصوبه آمده است که فعالیت‌های قانونی اتاق ایران در زمینه رتبه بندی فعالان اقتصادی در قالب واحد رتبه بندی که در ساختار سازمانی اتاق تعریف می شود، انجام خواهد شد. بنابراین فعالیت رتبه‌بندی با انحلال این مرکز متوقف نمی‌شود و در این نهاد ادامه خواهد داشت.

منبع : ایرنا

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *