خانه / اخبار / رییس کمیته عراق : چه کسی باید خسارات ۴۰۰ میلیون دلاری پیمانکاران ایرانی را از عراق بگیرد

رییس کمیته عراق : چه کسی باید خسارات ۴۰۰ میلیون دلاری پیمانکاران ایرانی را از عراق بگیرد

ایرج گلابتونچی رییس کمیته پروژه های شرکت های ایرانی در عراق گفت : ۴۰۰ میلیون دلاری خسارت به شرکت های ایرانی در عراق وارد شده است و این خسارت ها شامل شارژ ضمانت نامه ، ناامنی برای فعالیت کارگاهی، نگهداری کارگاه ها، اسکان و اقامت و توقف ماشین آلات است که نمی دانیم چه کسی باید آن را برای ما بگیرد .

به گزارش روز گذشته پایگاه خبری انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران وی که در جمع پیمانکاران در کشور عراق سخن می گفت افزود: ادامه شرایط در این کشور برای پیمانکار سخت و دشوار شده است و متاسفانه عراقی ها هم پاسخگو نیستند.

وی به بلوک شدن برخی از پول های شرکت های ایرانی در بانک های عراقی اشاره و تصریح کرد : علی الرغم پیگیری ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق ، متاسفانه این رفتارهای غیر مسئولانه کشور عراق ، پیمانکاران را با مشکلات جدی مواجه کرده است .

عضو انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران گفت: با توجه به جلسات مکرر با کمیته اقتصادی دولت ، بانک مرکزی ، بانک توسعه تجارت ، کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرده ایم که دولت از ۶۰۰میلیون دلار شامل خسارت شرکت ها و صورت وضعیت کارکرد را از دولت عراق بگیرد، ۲۰۰ میلیون دلار طلب وام خود را برداشته و بقیه را به شرکت های فعال در عراق بدهند تا مشکل از این طریق حل شود.

وی تاکید کرد ، میلیون ها دلار از تجهیزات و امکانات شرکت های پیمانکار ایرانی در کردستان عراق رها شده ، امنیت که وجود ندارد ، پول هم برای اتمام پروژه ها ندارند و متاسفانه کسی هم پاسخگو نیست .

گلابتونچی گفت: خسارت شرکت های فعال ایرانی در عراق به روزرسانی و تحویل سازمان توسعه تجارت و دیگر نهاد ها شده است و باید فشار هایی که توسط دولت ، بانک مرکزی ، با نک توسعه تجارت و دیگر نهاد ها برای باز پرداخت وام ۲۰۰ میلیون دلاری به شرکت های ایرانی برای اتمام پروژه ها در عراق داده شده است ، برداشته شود.

رییس کمیته پروژه های عراق با اتتقاد از بی تفاوتی دولت ایران نسبت به پیمانکاران ایرانی در عراق ، تاکید کرد : وزیر صنعت ، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و عراق ، باید در شرایط موجود برای دریافت مطالبات شرکت های پیمانکار ایرانی تلاش جدی داشته باشد .

عضو انجمن همچنین خواستار حل موضوع ضمانت نامه برای پیمانکاران در عراق شد و افزود : باید تلاش کرد تا این بازار بزرگ اقتصادی از دست نرود.

رئیس کمیته پروژه های عراق در انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی در ادامه اظهار کرد: تاسیس دفتر خدمات فنی مهندسی ایران در شمال و جنوب این کشور برای پیگیری مسائل و مشکلات پیمانکاران بسیار ضروری به نظر می رسد .

IccairTelegram

همچنین

مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسویه بدهکاران بانکی فراهم می‌شود

ییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از اعطای مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسهیل تسویه ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *