خانه / اخبار / غلامحسین شافعی : انحصار بانکی در مبادلات ایران و چین رفع شود

غلامحسین شافعی : انحصار بانکی در مبادلات ایران و چین رفع شود

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در دیدار با سفیر چین در تهران، ضمن تأکید بر اینکه همکاری‌های اقتصادی ایران و چین می‌تواند باهدف ورود به بازارهای منطقه افزایش پیدا کند، از نماینده دستگاه دیپلماسی چین خواست، رفع انحصار بانکی در روابط مالی دو کشور را در دستور کار قرار دهد تا بانک‌های دیگری هم بتوانند مبادلات مالی دو کشور را پوشش دهند.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و چانگ هووآ، سفیر جمهوری خلق چین در تهران دیدار و گفت‌وگو کردند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این دیدار، روابط دوجانبه ایران و چین را روابطی استثنایی در همه جوانب اقتصادی و سیاسی عنوان کرد و گفت: بر این اساس اتاق ایران و اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، توسعه روابط اقتصاد با چین را در برنامه قرار داده و معتقد هستیم ظرفیت‌های موجود دو کشور امکان افزایش مبادلات را میسر می‌کند.

غلامحسین شافعی با بیان اینکه در این مسیر، نقش سفرای دو کشور بسیار سازنده است، ابراز امیدواری کرد: سفیر جمهوری خلق چین در تهران برای حل مشکلات فعالان اقتصادی ایران در همکاری با چین کمک کند.

او مسائل بانکی و بیمه‌ای را یکی از مشکلات فعالان اقتصادی ایران در همکاری با چین دانست و گفت: باوجود مذاکراتی که در این زمینه انجام شده، همچنان مشکلاتی وجود دارد که باید مرتفع شود.

شافعی با اشاره به سفر خود به کشور چین و گفت‌وگو با وزیر بازرگانی این کشور، افزود: در آن جلسه انحصاری بودن روابط بانکی دو کشور به بانک کونلون مطرح و درخواست شد زمینه ورود بانک‌های بیشتری به روابط ایران و چین مهیا شود که تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در مناطق مختلف ایران داشته‌اند، گفت: این همکاری‌ها می‌تواند باهدف ورود به بازارهای منطقه‌ای توسعه پیدا کند.

شافعی، بندر استراتژیک شهیدی بهشتی چابهار را یکی از نقاط مهمی عنوان کرد که می‌تواند مورد توجه شرکت‌های سرمایه‌گذار چینی واقع شود و افزود: فعالیت بندر اقیانوسی چابهار می‌تواند در ترانزیت منطقه نقش قابل‌توجهی داشته باشد و با توجه به تسهیلات ویژه‌ای که برای سرمایه‌گذاری در این منطقه مدنظر قرار گرفته، شرایط ورود شرکت‌های چینی نیز به این بندر فراهم است.

او تسهیل در رفت‌وآمد تجار دو کشور و ایجاد امکانات برای مذاکره را نیز ازجمله مسائلی دانست که می‌تواند به توسعه مناسبات دو کشور کمک کند و ابراز امیدواری کرد در مورد روادید تجار ایرانی برای سفر به چین، تسهیلاتی از سوی سفارت چین در تهران مدنظر قرار بگیرد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی درباره برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی با چین، گفت: اتاق ایران با استفاده از امکاناتی که برای توسعه روابط دارد، تلاش می‌کند بیش‌ازپیش برای افزایش مبادلات با کشور چین برنامه‌ریزی کند و ضمناً اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز در این حوزه بسیار فعال است که می‌تواند به دستاوردهای جدیدی برای توسعه روابط دست یابد.

شافعی با بیان اینکه ارزش مبادلات ایران و چین از ۳۷ میلیارد دلار در سال گذشته به ۳۵ میلیارد دلار در سال جاری کاهش یافته است، افزود: ظرفیت و زمینه‌های همکاری اقتصادی دو کشور بیش از این ارقام است و روسای جمهور دو کشور نیز با استناد به همین ظرفیت‌ها، افزایش ارزش مبادلات در بلندمدت را هدف‌گذاری کرده‌اند.

او در ادامه با اشاره به فعالیت‌های چشم‌گیر مرحوم اسدالله عسگراولادی در اتاق مشترک ایران و چین، ابراز امیدواری کرد در دوره ریاست جدید این اتاق نیز برای رفع مشکلات تجاری با چین برنامه‌ریزی شود و ارزش روابط اقتصادی دو کشور با تسهیل شرایط برای حضور فعالان بخش خصوصی ارتقا پیدا کند.

منبع : پایگاه خبری اتاق ایران

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *