خانه / اخبار / نهاوندیان: مرز باشماق ظرفیت افزایش مراودات تجاری را دارد

نهاوندیان: مرز باشماق ظرفیت افزایش مراودات تجاری را دارد

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه مرز باشماق از لحاظ استراتژیکی برای ایران بسیار حائز اهمیت است، گفت: ظرفیت چند برابر شدن مراودات تجاری در مرز باشماق وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، محمد نهاوندیان روز پنجشنبه در سی و چهارمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کردستان اظهار داشت: حجم مراودات تجاری از این مرز قابل توجه است و پتانسیل چند برابر شدن آن هم وجود دارد و این مهم باید از سوی استاندار کردستان پیگیری شود.

وی افزود: یکی از اهداف ساماندهی و ایجاد مدیریت واحد مرزی کاهش زمان معطلی کامیون‌ها در  مرز است.

نهاوندیان با اشاره به اینکه تجارت یکی از مزیت‌های اصلی توسعه اقتصادی کردستان است، گفت: با توجه به این مهم پروژه‌های تاثیرگذاری هم چون منطقه آزاد تجاری و شهرک صنعتی مشترک بین ایران و عراق در کردستان پیگیری می‌شود.

وی تاکید کرد: برپایی نمایشگاه تولیدات ایرانی در اقلیم کردستان عراق باید جزو اولویت‌های نخست سازمان توسعه تجارت قرار گیرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در خصوص احداث نمایشگاه بین‌المللی در کردستان گفت: عملیات احداث این نمایشگاه باید تا قبل از پایان سال جاری در سنندج آغاز شود و اگر مشکلی در انتقال سند آن وجود دارد دستگاه های اجرایی موظف به برطرف کردن آن هستند.

طرح گواهی اعتبار مولد تا پایان آبان امسال اجرایی می‌شود

نهاوندیان نقش بانک در توسعه استان کردستان را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: بانک صنعت و معدن باید در این استان اهتمام،  تلاش و همکاری بیشتری داشته باشد.

وی بر تشکیل جلسه ویژه برای پیگیری پروژه‌های بزرگ استان تاکید کرد و گفت: نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش به دلیل تلاطم‌های بوجود آمده در اقتصاد کشور نه تنها در کردستان بلکه در دیگر استان‌ها نیز افزایش یافته است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور از اجرای طرح گواهی اعتبار مولد برای رفع مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خبر داد و یادآور شد: در گذشته تولیدکنندگان با چک و تسهیلات بانکی مواد اولیه و ماشین‌آلات مورد نیاز خود را خریداری می‌کردند اکنون در این رابطه محدودیت دارند.

نهاوندیان با بیان اینکه برای رفع این مشکل از این به بعد تولیدکنندگان به بانک معرفی و با تضمین بانک گواهی اعتبار به آنها داده می‌شود،  اضافه کرد: در طول زنجیره ارزش، اوارق بهادار جای پول نقد را می‌گیرد که تورم زا هم نیست و این روش به کمک واحدهای تولیدی می‌آید.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: کلیات این طرح در شورای پول و اعتبار تایید شده است و تا پایان آبان امسال اجرایی می‌شود.

منبع : ایرنا

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *