خانه / اخبار / وزیر صنعت: ایران محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد

وزیر صنعت: ایران محدودیتی برای توسعه روابط با پاکستان ندارد

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: ایران و پاکستان در همه محافل بین المللی و در عرصه های مختلف همواره پشتیبان یکدیگر بوده و اقتصاد مکمل دارند و نیز مشترکات دینی و فرهنگی دارند و درعین حال هیچ محدودیتی برای توسعه روابط تهران – اسلام اباد وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، رضا رحمانی روز گذشته در دیدار رئیس و اعضای گروه دوستی ایران و پاکستان با وی، افزود: ایران به روابط برادرانه خود با پاکستان به عنوان یک رابطه راهبردی  و عمیق نگاه می‌کند و: باید بر اساس منافع مشترک و در چارچوب گسترش روابط دوجانبه و همچنین توسعه ظرفیت‌هایی موجود گام های بهتری برداشته شود.

رحمانی یادآور شد: سفری که به تازگی  به کشور پاکستان داشتم، در دیدار با نخست وزیر این کشور( عمران خان) اهمیت و ضرورت توسعه روابط تجاری و اقتصادی دو طرف مورد تاکید قرار گرفت و متعاقب آن برنامه های پیش بینی شده، به شکل جدی در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: مقام های ارشد کشورمان بر لزوم گسترش روابط با کشور دوست و همسایه پاکستان تاکید دارند.

رحمانی اضافه کرد:  امروز این دیدار فرصتی جدید برای گسترش روابط میان تهران – اسلام اباد به حساب می اید و تداوم این دیدار ها و به ثمر نشستن جزئیات توافق های بین دو کشور می تواند در روابط دو جانبه تحول خوبی را ایجاد کند.

وی افزود: امروز با فعال سازی گروه دوستی پارلمانی دو کشور، می توان بیش از پیش ثمربخش بوده و بتواند به رفع موانع پیش روی و در توسعه روابط تجاری و گسترش همکاری های اقتصادی کمک کرد.

وزیر صنعت ضمن یادآوری مشکلات بانکی که ضروری است برای گسترش همکاری ها نسبت به رفع آن اقدام شود، گفت: انتظار می رود مذاکرات انجام شده برای تجارت آزاد بین دو کشور در ماههای آینده نهایی شود.

وی اضافه کرد: تهران – اسلام آباد در ارتباط با گذرگاه های رسمی بین دو کشور توافق هایی انجام داده اند که باید تامین زیرساخت های لازم در مناطق مزبور تسریع شود.

رحمانی گفت: برخی موانع تعرفه ای در روابط تجاری دو طرف به ویژه از سوی طرف پاکستانی وضع شده که انتظار می رود بازارچه های رسمی طرف ایرانی نیز از طرف پاکستان به رسمیت شناخته شود.

وزیر صنعت تصریح کرد: ایران می تواند کریدور انتقال کالا از پاکستان به کشورهای غرب آسیا و یا کشورهای حاشیه دریای خزر نیز باشد و در این ارتباط می توانیم روی همکاری های دوجانبه برنامه ریزی و اقدام لازم را انجام دهیم.

رحمانی تاکید کرد: حوزه های وسیعی برای همکاری های مشترک تجاری و صنعتی بین دو طرف وجود دارد که باید بستر های لازم تامین شود تا بخش خصوصی دو کشور بتوانند گامهای اصلی و پایدار توسعه همکاری های اقتصادی  را رقم بزنند.

وی گفت: یکی از ضروریات توسعه همکاری ها، تامین تسهیلات لازم از سوی دو طرف برای بخش خصوصی و همچنین رفع موانع پیشروی آنهاست.

 ضرورت افزایش کانال های رسمی تجاری ایران و پاکستان

رئیس گروه پارلمانی پاکستان و ایران نیز در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به مرز گسترده میان دو کشور گفت: امروز میزان تبادلات کانال های غیر رسمی بسیار بیشتر از مبادلات رسمی دوطرف است که باید برای حل این مشکل گام اساسی برداشته شود.

نوید قمر تاکید کرد: تجارت غیررسمی از روابط اقتصادی دو کشور پیشی گرفته و باید در این زمینه اقدام عملی انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: موانع موجود به طور جدی از طرف اسلام اباد در حال پیگیری است و تلاش می شود هرچه سریعتر آنها برطرف شوند و حجم مبادلات تجاری  به سطح قابل قبولی برسد.

به گزارش ایرنا، نیمه تیرماه امسال، وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران با سفر به پاکستان و شرکت در هشتمین نشست کمیته مشترک تجاری دو کشور، جان تازه ای به همکاری های تهران – اسلام اباد بخشیده شده و در حوزه بازرگانی و فعالیت های اقتصادی گام جدیدی برداشته شد تا با فرصت های جدید در جهت تحکیم روابط گام برداشته شود.

«رضا رحمانی» به همراه شماری از معاونان و مسئولان وزارت صمت، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان سیستان و بلوچستان در تیرماه ضمن سفر به اسلام آباد، علاوه بر دیدار با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در هشتمین نشست کمیته مشترک

تجاری ایران و پاکستان حضور یافت و با «عبدالرزاق داود» مشاور نخست وزیر در امور صنعت و تجارت، «زبیر گیلانی» رئیس کمیته سرمایه گذاری و «سید علی زیدی» وزیر امور کشتیرانی این کشور دیدار داشت.

حضور وزیر صنعت ایران در نشست ویژه مسئولان و اعضای فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنعت پاکستان (FPCCI) نیز یکی از مهم ترین جلسه های کاری هیات ایرانی بود که در آن رضا رحمانی و سایر اعضای هیات ایرانی به سخنان بازرگانان پاکستانی گوش فرا دادند.

خواسته مشترکی که در جریان سفر وزیر صنعت و تجارت ایران به پاکستان از سوی دوطرف بر آن تاکید شد، عزم و اقدام مشترک برای رفع موانع در مسیر تجارت و تسهیل در این حوزه بود.

فعال سازی ستاد ویژه تسهیل تجارت با پاکستان و توافق دولت اسلام آباد با تشکیل میز ویژه پیگیری تصمیم های تجاری از اصلی ترین دستاوردهای این سفر اعلام شد.

مقام های ارشد دولت پاکستان از جمله عمران خان نخست وزیر این کشور نیز با استقبال از تحکیم روابط با جمهوری اسلامی ایران و تعهد بر گسترش همکاری ها، بر ضرورت استفاده از ظرفیت های مشترک به ویژه فعال سازی مبادلات مرزی تاکید کرد.

هشتمین نشست کمیته مشترک تجاری ایران و پاکستان نیز در فضای بسیار صمیمانه و سازنده با حضور مسئولان ارشد و کارشناسان دو کشور برگزار شد و در پایان این نشست دو کشور یادداشت تفاهم نامه ای برای گسترش همکاری های تجاری نیز امضاکردند.

منبع : روابط عمومی وزارت صنعت

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *