خانه / اخبار / ظرفیت افزایش ۱۵ میلیارد دلاری تجارت ایران با توافقنامه اوراسیا

ظرفیت افزایش ۱۵ میلیارد دلاری تجارت ایران با توافقنامه اوراسیا

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت معتقد است: توافق‌نامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، میزان تجارت ایران را در سه سال آینده حدود ۱۵ میلیارد دلار افزایش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ،  حمید زادبوم صبح امروز در همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزود: بازار کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا ۸۶۶ میلیارد دلار است که سهم ایران در این بازار به کمتر از ۰.۳ درصد می‌رسد.

معاون وزیر صنعت خاطرنشان کرد: با امضای موافقت‌نامه مذکور بازار اوراسیا ۱۰- ۱۵ میلیارد دلار میزان تجارت ما را افزایش می‌دهد.

زادبوم اضافه کرد: اتحادیه اقتصادی اوراسیا امروز شامل ۵ کشور است اما همین ۵ کشور باقی نمی‌ماند و به تعداد آنها افزوده می‌شود که در طول زمان این بزرگ شدن اتحادیه برای ما نیز منفعت دارد.

وی با بیان اینکه موافقت‌نامه تجاری بر روی تعرفه‌ها و تحصیل تجارت از این طریق تمرکز دارد، گفت: این موافقت‌نامه ربطی به مبادلات مالی ندارد و بعدازاینکه توافقات صورت گرفت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به تجار در زمینه مبادلات مالی کمک می‌کند.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه در ۶ ماهه اول امسال تجارت مالی کشور ۴۲ میلیارد دلار بوده، گفت: ما حدود ۲۱ میلیارد دلار صادرات داشتیم که ازنظر وزنی ۲۲.۵ درصد افزایش یافته اما ازنظر ارزشی ۱۰ درصد کاهش داشته است که این کاهش به مسائل مختلف از جمله بحث تعهد ارزی مربوط است.

زادبوم افزود: در زمینه واردات نیز ازنظر ارزشی ۵.۵ درصد کاهش داشتیم اما ازنظر وزنی تغییری حاصل نشده است.

منبع : پایگاه خبری اتاق ایران

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *