خانه / اخبار / براساس تفاهم نامه ایران با اقلیم کردستان؛ خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری برای خریداران کالاهای ایرانی در نظر گرفته شد

براساس تفاهم نامه ایران با اقلیم کردستان؛ خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری برای خریداران کالاهای ایرانی در نظر گرفته شد

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، از امضای تفاهم نامه این صندوق با دولت اقلیم کردستان عراق خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی انجمن خدمات فنی و مهندسی ایران، افروز بهرامی گفت: براساس این تفاهم نامه ، برای خریداران کالاهای ایرانی یک خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری در نظر گرفته شده است.

وی افزود: به این ترتیب صادرکنندگان ایرانی می توانند به طرف های خود در اقلیم کردستان به صورت ۴۰ روزه یا بیشتر به صورت اعتباری ، کالای خود را بفروشند؛ دولت اقلیم کردستان نیز ضامن خریداران عراقی خواهد بود.

بهرامی اضافه کرد: در تفاهم نامه صندوق ضمانت صادرات ایران با اتحادیه میهنی کردستان که در سلیمانیه انجام شد، بخش اقتصادی این حزب ، تاجر عراقی را ضمانت می کند و براین اساس بیمه نامه صادر می شود.

وی اظهار داشت: خط اعتباری ۲۰۰ میلیون دلاری در اقلیم تا آخر سال مدام تسویه و تکرار خواهد شد و ممکن است به یک میلیارد دلار هم برسد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران درمورد جزئیات این تفاهم گفت: یکی از استراتژی های مهم سازمان توسعه تجارت، تمرکز همکاری با ۱۵ کشور همسایه است؛ عراق و افغانستان دو کشوری هستند که در مرحله اول سعی داریم حجم و میزان صادرات خود را به آنجا افزایش دهیم، به همین دلیل از صادرکنندگان به این دو کشور حمایت های بیشتری نیز به عمل می آید.

بهرامی افزود: در جهت حمایت از صادرکنندگان به عراق و افغانستان، نرخ کارمزدها با مصوبه هیات وزیران پایین آمده است و به رغم اینکه ریسک تجاری در این دو کشور ۷ است، ولی نگاه ما به هر دو کشور مانند کشورهای با ریسک ۲ است.

وی درمورد آخرین وضعیت پوشش ریسک صادرات و صدور ضمانت نامه به عراق نیز گفت: یکی از مشکلات اصلی برای سنجش اعتبار عراقی ها روش سنتی کسب و کار آنهاست که برای این مساله تدابیری اندیشیده شده است.

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *