خانه / اخبار / خیز بلند ترکیه برای گرفتن پروژه‌های ساختمانی در عراق / باید سرمایه‌های بخش خصوصی را تجمیع کنیم

خیز بلند ترکیه برای گرفتن پروژه‌های ساختمانی در عراق / باید سرمایه‌های بخش خصوصی را تجمیع کنیم

دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: ما انتظار داریم برای حضور در پروژه‌های مسکن عراق مشکل ضمانت نامه نداشته باشیم اگر بانک مرکزی نمی‌تواند خط اعتباری به سبب تحریم‌ها باز کند بخش خصوصی با تجمیع سرمایه‌ها این پروژه‌ها را برنده شود ما نباید بگذاریم ابر پروژه‌های ساختمانی و مسکن عراق در اختیار رقبا قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان از ایلنا ، در سلسله نشست اتاق بازرگانی ایران و عراق که با موضوع تامین مالی صادرات در اتاق بازرگانی ایران در حال برگزاری است، سید حمید حسینی دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق در خصوص نیازهای صادرکنندگان گفت: ما برای یک صادرات هدفمند و موفق به زیرساخت نیاز داریم و برای حضور در بازاری مانند عراق باید سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی به ما کمک کند زیرا صادر کنندگان نمی‌توانند به تنهایی با رقبای ترکیه‌ای ، چینی و عربستانی مقابله کند.

وی ادامه داد: جایگاه عراق در سیاست خارجی ما ویژه است این کشور به لحاظ سیاسی، امنیتی و اقتصادی در مسایل کلان کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است. ما در زمان صدام نیز در این کشور حضور داشتیم و توانستیم در سال ۲۰۱۸ با ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رتبه اول صادرکننده به این کشور را بدست آوریم.

وی ادامه داد: برای گرفتن این جایگاه رقبای ما تمهیداتی ویژه‌ای در نظر گرفتند به طوری که اخیرا ترکیه یک خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری برای بازسازی عراق اختصاص داده و اتاق بازرگانی استانبول و آنکارا نیز ۴ دفتر جدید که وظیفه آنها مطالعات بازار است ایجاد کرده است.

حسینی افزود: در سفر هفته گذشته نخست وزیر عراق به چین این کشور ۱۰ میلیارد دلار خط اعتباری ایجاد کرد در حالیکه کویت ۲ میلیارد ، عربستان ۱ میلیارد، امارات ۵/۱ میلیارد و قطر ۵/۲ میلیارد دلار برای حضور در بازار عراق خط اعتباری اختصاص دادند.

ترکیه خیز بلندی برای گرفتن پروژه‌های ساختمانی و احداث مسکن در عراق برداشته است وقتی ترک‌ها در این مناقصات برنده شوند به طور حتم از مصالح ساختمانی ترک استفاده می‌کنند و همین امر سبب می‌شود بخشی از بازار مصالح ساختمان عراق  را از دست بدهیم.

وی با اشاره به اقدامات دولت برای حضور قوی‌تر در عراق گفت: صندوق ضمانت در عراق به تازگی دفتر خود را در اقلیم کردستان تاسیس کرده است و سازمان توسعه و تجارت نیز رایزن به بصره فرستاده و به زودی به اقلیم کردستان نیز خواهد فرستاد. ما انتظار داریم به موازات این فعالیت ها نظام بیمه‌ای و بانکی ما نیز تحرکات خوبی داشته باشد. ما انتظار داریم برای حضور در پروژه‌های مسکن عراق مشکل ضمانت نامه نداشته باشیم اگر بانک مرکزی نمی‌تواند خط اعتباری به سبب تحریم‌ها باز کند بخش خصوصی با تجمیع سرمایه‌ها این پروژه‌ها را برنده شود ما نباید بگذاریم ابر پروژه‌های ساختمانی و مسکن عراق در اختیار رقبا قرار بگیرد.

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *