خانه / اخبار / راه های ارمنستان، صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران را فرامی خوانند

راه های ارمنستان، صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران را فرامی خوانند

گزارش از: محمدجواد دهقانی

جمهوری ارمنستان با ۲۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۱۱ استان ، عزمی جدی برای جذب هر چه بیشتر توریست دارد تا بتواند از این راه بهره کامل ببرد، اما راه های نامناسب مواصلاتی آن همواره مانع اصلی در راه تحقق این هدف شده اند.

با عنایت به روابط خوب و استانداردهای بالای کشور ارمنستان برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به خصوص در حوزه راهسازی از جمله انتقال خطوط مواصلاتی شمال به جنوب و همچنین در حوزه انرژی از جمله خطوط انتقال برق و گاز به سمت شمال و در مسیر اروپا، انتظار می رود حضور شرکت های ایرانی در این بازار هدف مد نظر مسئولان باشد.

شرکت های ایرانی صادرکننده خدمات فنی و مهندسی آمادگی خود را برای حضور در این بازار اعلام کرده اند و مسئولان جمهوری ارمنستان نیز هم تمایل و نیز آمادگی برای حمایت خود را ابراز داشته اند، لیکن در کنار کم ریسک بودن و مناسب بودن این کشور به عنوان بازار هدف بالقوه، مشکلات سیستم بانکی و صدور ضمانت نامه و فاینانس هنوز پابرجاست.

اگر شرکت های ایرانی به دنبال حضور در پروژه های توسعه ای هستند ، لزوم انجام فاینانس و یا یافتن فاینانسور، امری حیاتی به شمار می رود.

دوره ریاست جمهوری در ارمنستان، از کشورهای استقلال یافته شوروی سابق پنج ساله بوده و دو بار هم حق انتخاب شدن دارد.

زبان رسمی ارمنی است و ۹۹ درصد مردم آن ارمنی بوده و یک درصد باقی مانده هم از اقلیت هایی مانند ایزدی، آشوری، یهودی و مالاگان ها هستند.

۱۳۱ نماینده در مجلس نمایندگان جمهوری ارمنستان برای یک دوره چهار ساله انتخاب می شوند.

درآمد ماهانه مردم این کشور حدود ۳۰۰ دلار است و بیکاری در آن زیاد دیده می شود و بر این اساس اکثر مردان برای کار مهاجرت فصلی داشته و برای کار به طور معمول به روسیه می روند.

بیسوادی در ارمنستان تقریبا وجود ندارد و این موضوع میراث شوروی سابق است ، حدود ۷۰ درصد ارمنستانی ها تحصیلات دانشگاهی دارند.

درآمد حدود ۶۰ درصد مردم این کشور از کشاورزی و دامداری و بقیه از معادن مس، صادرات به ویژه شکلات و مشاغل اداری است.

جمهوری اسلامی ایران با این همسایه شمالی همواره ارتباطات بسیار خوب سیاسی، فرهنگی و اقتصادی داشته و دارد و اکنون نیز بزرگترین داد و ستد اقتصادی با ارمنستان، گرفتن برق از طریق چهار شبکه بزرگ انتقال از ارمنستان و ارسال گاز به این کشور است.

فرودگاه بین المللی “زوارتنوتس” شهر ایروان محل ورود بخش عظیم مسافران این کشور ارمنی زبان مسیحی مذهب است که از راه دروازه غربی پایتخت به ایراوان یا به نقل محلی «یروان» وارد می شوند.

حدود ۶۰ درصد از اقتصاد این کشور ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفری را کشاورزی و دامداری تشکیل می دهد.

سرمایه داران ارمنی خارج از کشور همت خود را مضاعف کرده اند تا از راه های مختلف به ویژه جذب توریست ، ارمنستانی بهتر بسازند.

از جمله طرح های این سرمایه داران، ترمیم آثار باستانی، ساخت جاده و تله کابین و ایجاد مراکز علمی بین المللی برای هموار کردن مسیر جذب توریست به ارمنستان است.

همسایگی ارمنستان با ایران و تفاهم های مختلف فرهنگی و اجتماعی دو ملت ، همچنین ارتباطات مناسب سیاسی دولت ها و مهمترین اصل بازار تشنه فنی و مهندسی این کشور برای اجرای طرح های مختلف، زمینه بسیار مناسبی برای صدور خدمات فنی و مهندسی ایران است.

 

IccairTelegram

همچنین

جهانگیری: همسایگان بزرگترین سرمایه صادراتی ایران هستند

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه کشورهای همسایه مهم‌ترین هدف و بزرگترین سرمایه‌های صادراتی ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *