خانه / اخبار / گلابتونچی: پیمانکاران ایرانی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار در عراق خسارت متحمل شده اند

گلابتونچی: پیمانکاران ایرانی بیش از ۴۰۰ میلیون دلار در عراق خسارت متحمل شده اند

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ایرج گلابتونچی در نشست بررسی و تبیین فعالیت ها، پروژه ها و اقدامات شرکت های عضو انجمن در کشور عراق ، افزود: خسارت شرکت ها شامل شارژ ضمانت نامه علی رغم فعالیت کارگاهی، نگهداری کارگاه ها، اسکان و اقامت و توقف ماشین آلات است.

عضو انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران گفت: پیگیر مشکلات شرکت های شاغل در عراق از طریق ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق و ریاست جمهوری هستیم که تعیین تکلیف وام ۲۰ میلیون دلاری دولت که بسیار هوشمندانه به پیمانکاران تعلق گرفت و راه های چگونه ماندن و حفظ بازار عراق از جمله مسائل به شمار می رود.

گلابتونچی افزود: وام سه سال تمدید شده و امسال آخرین سال است اما نکته قابل تامل اینکه پیمانکاران در این سه چهار سال متحمل خسارت هایی شده اند که حدود ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می شود.

وی اضافه کرد: از دولت خواسته ایم ۶۰۰ میلیون دلار شامل خسارت شرکت ها و صورت وضعیت کارکرد را از دولت عراق بگیرد، ۲۰۰ میلیون دلار طلب وام را برداشته و بقیه را به شرکت های فعال در عراق بدهند تا مشکل از این طریق حل شود.

گلابتونچی گفت: خسارت شرکت های فعال ایرانی در عراق به روزرسانی شده و تحویل سازمان توسعه تجارت شده تا در دیدار قریب الوقوع هیات بلندپایه اقتصادی عراق به ایران طرح موضوع شده و پیگیری شود.

وی با برشمردن تعدادی از پروژه های صنعت احداث در عراق گفت: اتوبان سلیمانیه – اربیل با حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار، ورزشگاه های بزرگ و سد دارالوک بخشی از پروژه هایی است که در رقابت سنگین گرفته شده است.

عضو انجمن تصریح کرد: دولت باید موضوع ضمانت نامه را برای پیمانکاران در عراق حل کند تا این بازار بزرگ اقتصادی از دست نرود.

وی گفت: دولت های یازدهم و دوازدهم یکی از بزرگترین خدمت ها را به صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران کرد که در طول تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه است.

گلابتونچی افزود: همیشه عادت بر این است که از دولت انتقاد کنیم اما من با شهامت می گویم دولت آقای روحانی با دادن وام به پیمانکاران شاغل در عراق، خدمت بزرگی به این صنعت ارائه کرد.

وی گفت: وزارت امور خارجه وشخص وزیر، ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق در دولت حمایت های خوبی دارند و اصل حمایت را خوب بلدند و آنچه که باید انجام داده اند.

گلابتونچی با بیان اینکه،  آرزوی رهبر معظم انقلاب و مسئولان جمهوری اسلامی این است که روزی وابستگی کشور به نفت قطع شود و دیگر روزی نباشد که در دنیا کسی شیر نفت ما را ببندد و اقتصاد ما را به هم بریزد، اظهار کرد: به جرات می توان گفت یکی از راه های تحقق این امر مهم صدور دانش خدمات فنی و مهندسی به دنیاست.

وی افزود: وقتی صدها سال پیش مهندسان ایرانی “تاج محل ” را در هندوستان ساخته اند و در جای جای جهان آثارشان مشهود است امروز فرزندان آنها بهتر می توانند بسازند.

عضو انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: فرزندان ایران در جنگ نظامی با داعش در عراق و سوریه پیروز شدند پس به طور قطع باید در رقابت و جنگ اقتصادی در صدور خدمات فنی مهندسی هم حضور پررنگ داشته باشند.

گلابتونچی تصریح کرد: برای گرفتن سهم بیشتر در این بازارها، تمامی نهادها و دولت جمهوری اسلامی باید در مذاکرات سیاسی و امنیتی ، جایگاه ویژه ای برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران در نظر بگیرند.

رئیس کمیته عراق انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی در ادامه اظهار کرد: تاسیس دفتر خدمات فنی مهندسی ایران در عراق برای پیگیری مسائل و مشکلات پیمانکاران بسیار ضروری به نظر می رسد.

گلابتونچی در ادامه با برشمردن برخی از پروژه های عظیم صنعت احداث در عراق از جمله اتوبان سلیمانیه – اربیل، افزود: ۴۰ شرکت ایرانی با زحمت فراوان بازار عراق را حفظ کرده اند.

وی صدور خدمات فنی و مهندسی را بهترین گزینه و جایگزین مناسب نفت عنوان کرد و گفت: شایسته است سازمان ویژه ای با نام صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایجاد شود تا به صورت تعریف شده و تشکیلاتی ، این صنعت سودآور و ارزآور را هدایت ، حمایت و نظارت کند.

گلابتونچی تاکید کرد: یکی از راه های مناسب قطع وابستگی کشور، صدور خدمات فنی و مهندسی است و باید دولت توجه ویژه ای بدان داشته باشد.

وی حضور در سازندگی کشور عراق را افتخار برای مهندسان ایرانی خواند و گفت: شرکت های ایرانی تمام تلاش خود را برای انجام با کیفیت کار در پروژه های کشور دوست و برادر عراق به کار گرفته و خواهند گرفت.

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *