خانه / اخبار / طلب صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی به عراق ۶۰۰ میلیون دلاری است

طلب صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی به عراق ۶۰۰ میلیون دلاری است

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، میزان خسارت‌ها و هزینه‌های معوق صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از عراق را ۶۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان از ایران اکونومیست ، ایرج گلابتونچی در نشست خبری روز یکشنبه اظهار داشت: «دولت یازدهم و دوازهم یکی از بزرگترین خدمات را به صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور ارائه کرد؛ دولت روحانی اصل حمایت را می‌شناسد و آنچه از دستش برمی‌آید، انجام می‌دهد».

وی ادامه داد: تسهیلاتی که دولت برای صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی اختصاص داده بود، در سه سال تمدید شد و در حال پیگیری برای تعیین تکلیف آن هستیم.

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با بیان اینکه ۶۰ پروژه در قالب ۴۰ شرکت در عراق وجود دارد، ادامه داد: شرکت‌ها و پیمانکاران ۲۰۰ میلیون دلار مطالبات تائید شده دارند که دولت عراق قادر به پرداخت آن نبوده است. همچنین به دلیل وضعیت جنگی این کشور ۴۰۰ میلیون دلار خسارت به آن‌ها وارد شده که مجبور بوده‌اند هزینه‌های اضافی پرداخت کنند.

گلابتون چی تاکید کرد که مسئولان دولتی باید کمک کنند این خسارت‌ها و هزینه‌های معوق را از دولت عراق دریافت کنیم.

وی ضمن اشاره به تبصره ذیل ماده ۱۰ بخشنامه تصریح کرد: در این بخشنامه آمده که اگر پیمانکاران در موعد بازپرداخت نتوانستند هزینه را پرداخت کنند، به کمک صندوق ضمانت این پول از دولت عراق گرفته می‌شود. برای فعال شدن این تبصره مذاکرات و پیگیری‌هایی از معاونت حقوقی رئیس جمهوری انجام شده است.

رئیس کمیته عراق پیشنهاد داد: باید دفتر پیگیری در عراق به عنوان دفتر صدور خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم تا هم پیگیری‌ها را انجام داده و هم توسعه صدور خدمات فنی مهندسی را به عهده بگیرد که کارهای تاسیس این دفتر در حال انجام است.

گلابتون چی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه آیا ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت صادرات مورد قبول کارفرمایان عراق هست یا خیر، توضیح داد: در شرایط تحریم که بانک‌های خارجی، ضمانت نامه‌ بانک‌های ایرانی را نمی‌پذیرند راهکارهای مختلفی پییشنهاد شده که یکی از آن‌ها صدور ضمانت‌نامه توسط صندوق ضمانت صادرات است.

وی ادامه داد: این صندوق شاید بتوان برای پروژه‌های کوچک پاسخگو باشد اما تاکنون نشنیده‌ام که کارفرمای عراقی این ضمانت‌نامه را پذیرفته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی ضمانت‌نامه را پاشنه آشیل صادرات خواند و افزود: پیشنهاد ما به دولت این است که از مطالباتمان از عراق به عنوان پشتوانه صدور ضمانت نامه عمل استفاده کند تا بتوانیم در منقاصات شرکت کنیم.

گلابتون چی در پاسخ به سوال دیگری درباره پروژه‌های مهم خدمات فنی مهندسی در عراق توضیح داد: احداث اتوبان بین سلیمایه و اربیل مهم ترین پروژه ارتباطی در کردستان عراق است که دو پیمانکار ایرانی اجرای آن را به عهده دارند و رقم هر یک از قراردادهاحدود ۱۴۰ میلیون دلار است. همچنین پروژه سد دارالوک از طریق ژاپن تامین اعتبار شده و پیمانکار ایرانی روی آن کار می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه همه این پروژه‌ها در رقابت سنگین با رقبای ترکیه گرفته شده، بیان کرد: ۱.۹ میلیارد دلار پروژه داریم که ۷۰۰ میلیون دلار آن در اقلیم کردستان و ۱.۲ در منطقه جنوب عراق است.

گلابتون چی معتقد است صدور خدمات فنی مهندسی یکی از راه های قطع وابستگی به درآمد نفت است.

وی در پایان برای توسعه صدور خدمات فنی مهندسی پیشنهاد داد: دولت سازمانی به نام سازمان خدمات و مهندسی در حد معاون رئیس جمهور تاسیس کند که هماهنگ‌کننده و متولی صدور خدمات فنی و مهندسی باشد.

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *