خانه / اخبار پروژه های عراق / دو پیمانکار ایرانی، مشغول ساخت اتوبان بین سلیمانیه و اربیل

دو پیمانکار ایرانی، مشغول ساخت اتوبان بین سلیمانیه و اربیل

یک عضو هیات‌مدیره انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی با بیان این که احداث اتوبان بین سلیمانیه و اربیل مهم‌ترین پروژه ارتباطی در کردستان عراق است، گفت: دو پیمانکار ایرانی اجرای این پروژه را به عهده دارند و رقم هر یک از قراردادها حدود ۱۴۰ میلیون دلار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اجمن صادرکنندگان از  ایسنا، ایرج گلابتون‌چی در نشست خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی اظهار کرد: همچنین پروژه سد دارالوک از طریق ژاپن تامین اعتبار شده و پیمانکار ایرانی روی آن کار می‌کند.

وی افزود: دولت یازدهم و دوازهم یکی از بزرگ‌ترین خدمات را به صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور ارائه کرد. دولت روحانی اصل حمایت را می‌شناسد و آن چه را از دستش برمی‌آید، انجام می‌دهد. تسهیلاتی که دولت برای صادرکنندگان خدمات فنی – مهندسی اختصاص داده بود، در سه سال تمدید شد و در حال پیگیری برای تعیین تکلیف آن هستیم.

وی افزود: ما باید دفتر پیگیری در عراق به‌عنوان دفتر صدور خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم تا هم پیگیری‌ها را انجام داده و هم توسعه صدور خدمات فنی مهندسی را به‌عهده بگیرد که کارهای تاسیس این دفتر در حال انجام است.

گلابتون در ادامه اظهار کرد: در شرایط تحریم که بانک‌های خارجی، ضمانت‌نامه‌ بانک‌های ایرانی را نمی‌پذیرند راهکارهای مختلفی پییشنهاد شده که یکی از آنها صدور ضمانت‌نامه توسط صندوق ضمانت صادرات است. این صندوق شاید بتواند برای پروژه‌های کوچک پاسخگو باشد اما تاکنون نشنیده‌ام که کارفرمای عراقی این ضمانت‌نامه را پذیرفته باشد.

عضو هیات‌مدیره انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی با بیان این که ضمانت‌نامه پاشنه آشیل صادرات است، تصریح کرد: پیشنهاد ما به دولت این است که از مطالباتمان از عراق به‌عنوان پشتوانه صدور ضمانت نامه عمل استفاده کند تا بتوانیم در مناقصات شرکت کنیم.

وی افزود: همه این پروژه‌ها در رقابت سنگین با رقبای ترکیه گرفته شده است. همچنین ۱.۹ میلیارد دلار پروژه داریم که ۷۰۰ میلیون دلار آن در اقلیم کردستان و ۱.۲ میلیون دلار در منطقه جنوب عراق است.

گلابتون‌چی با بیان این که صدور خدمات فنی – مهندسی یکی از راه‌های قطع وابستگی به درآمد نفت است، تصریح کرد: برای توسعه صدور خدمات فنی – مهندسی دولت سازمانی به نام سازمان خدمات و مهندسی در حد معاون رئیس‌جمهور تاسیس کند که هماهنگ‌کننده و متولی صدور خدمات فنی و مهندسی باشد.

 

IccairTelegram

همچنین

شرکت های پیمانکار پروژه در داخل کشور عراق خواستار توجه بیشتر دولت ایران شدند

به گزارش روز گذشته پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *