خانه / اخبار پروژه های عراق / مهدیار: توان خدمات فنی و مهندسی ایران بالاست

مهدیار: توان خدمات فنی و مهندسی ایران بالاست

عضو هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: کشور امروز به لحاظ خدمات فنی و مهندسی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان از خبرگزاری آریا به نقل از رادیو اقتصاد، فرزین مهدیار افزود: طی ۴۰ سال گذشته ظرفیت های بسیار بزرگ پیمانکاری در مملکت شکل گرفته که هم اکنون در تمامی زمینه ها از قبیل جاده، اتوبان، سد، نیرو گاه، آزاد راه، پالایشگاه، تاسیسات نفت و گاز و بسیاری موارد دیگر مشغول فعالیت هستند.

وی همچنین اظهارداشت: بواسطه کمبود بودجه عمرانی و شرایط خاصی که برای کشور بوجود آمده بخش بزرگی از این ظرفیت ها در شرایط حاضر آزاد شده و قابل بهره برداری در سایر نقاط جهان به خصوص کشورهای همسایه مانند عراق و سوریه، ممالک مشترک المنافع به اختصار CIS و غیره است.

عضو هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: زمینه ای که شرکت های ایرانی نیاز دارند ابتدا به ساکن بازگشایی کانال های بانکی است تا بستردریافت ضمانت نامه برای این شرکت ها به راحتی فراهم شود.

وی در ادامه افزود: این ظرفیت عظیم در شرایط حاضر معطل مانده به دلیل اینکه در سنوات گذشته مسئله ضمانت نامه و تحریم بانکی برطرف نشده است.

مهدیار همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا کشورها ضمانت نامه های ایران را قبول نمی کنند، اظهارداشت: تحریم از دلائل اصلی این بحث است.

وی گفت: کشورهای همسایه بازار بسیار خوبی برای فعالیت شرکت های ایرانی هستند متاسفانه بانک های این ممالک تحت نظارت دولت متخاصم است.

عضو هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران در توضیح این جمله که افزون بر ۱,۵ میلیارد دلار پول گازی که ایران به بصره صادر کرده از دولت عراق طلب دارد یعنی چه که بانک های عراقی ضمانت های جمهوری اسلامی را قبول نمی کنند، افزود: پیشنهاد انجمن به دولت اینکه زمینه ای فراهم کند پولی که در بانک های عراق بلوکه است برای گرانتی ضمانت نامه ها و حتی سرمایه گذاری های شرکت ها ایرانی در عراق استفاده شود.

وی اظهارداشت: ضمانت نامه های ایران در حال حاضر از سمت بانک مرکزی عراق پذیرفته نمی شود و همین امر موجب توقف کار شرکت های ایرانی در این کشور شده است.

مهدیار در ادامه یادآور شد: انتظار فعالان اقتصادی از دولت اینکه پول نفت و گازی که در این کشور بلوکه شده در قالب خط اعتباری در اختیار شرکت های ایرانی قرار دهد تا بتوانند به عنوان ضمانت نامه استفاده کنند.

 

IccairTelegram

همچنین

شرکت های پیمانکار پروژه در داخل کشور عراق خواستار توجه بیشتر دولت ایران شدند

به گزارش روز گذشته پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *