خانه / اخبار / مهدیار: ایران ظرفیت اجرای ۲۰ میلیارد دلار پروژه در کشور عراق دارد

مهدیار: ایران ظرفیت اجرای ۲۰ میلیارد دلار پروژه در کشور عراق دارد

عضو هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: پیمانکاران ایرانی ظرفیت اجرای ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پروژه در کشور عراق را دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن ، فرزین مهدیار روز سه شنبه در نشست خبری با محور ” بررسی فعالیت ها، دستاوردها و استراتژی حال و آینده در بازار عراق افزود: از سال ۲۰۰۱۲ میلادی حدود ۴۰ پیمانکار ایرانی وارد صنعت احداث در عراق شده اند.

وی اضافه کرد: جنگ داخلی عراق مشکلات فراوانی را در این سالها برای شرکت های ایرانی ایجاد کردند که دولت در این جهت کمک ملموسی نداشته و پیمانکاران را درگیر کرده است.

مهدیار از دولتمردان خواست موضوع خسارات وارده به پیمانکاران ایرانی را در اولویت قرار دهند تا خسارت ۵۰ تا ۶۰۰ میلیون دلاری این صنعت در کشور عراق جبران شود.

وی با اشاره به وام ۲۰۰ میلیون دلاری دولت به انجمن و پیمانکاران شاغل در عراق در سال ۱۳۹۴ که سبب خروج از بحران در آن زمان شد افزود: ۳۵ تا ۴۰ درصد از این وام تاکنون ریزش کرده و نه تنها کمکی به پیمانکار نشده که آنها را بدهکارتر کرده است.

عضو انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران، کمک دولت به صنعت احداث را در جهت زنده ماندن تعبیر کرد و گفت: کشورهای دیگر در شرایط سخت تسهیلات ویژه ای برای بخش خصوصی در نظر می گیرند و این بخش را فدای دیگر هدف ها نمی کنند.

مهدیار تاکید کرد: صدور خدمات فنی و مهندسی از صدور کالا بسیار مهمتر است چرا که کالا پس از تخلیه در مقصد و مصرف نقطه پایان دارد اما صنعت احداث با حضور فیزیکی افراد و کالا و … به نوعی ریشه فرهنگی اجتماعی در خارج مرزها بر جای می گذارد.

وی در بخش دیگری ، تحریم های ظالمانه علیه کشورمان را مانعی جدی در راه صدور خدمات فنی و مهندسی ایران دانست و گفت: تحریم مانعی برای ادامه کار و شروع فعالیت در صنعت احداث شده که باید به سختی این راه را طی کرد.

مهدیار افزود: دریافت ضمانت نامه به ویژه در عراق از مشکلات مهم صنعت احداث است که دولتمردان باید این امر را در اولویت قرار دهند.

وی همچنین به کمبود بودجه عمرانی در بخش داخل کشور نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل این مشکل بخش عمده ای از صنعت احداث در کشور تعطیل شده و ابعاد گسترده ای از نیروی متخصص، کارگر و پیمانکار را درگیر کرده و تنها را نجات آن توجه ویژه دولت به صدور خدمات فنی و مهندسی است.

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *