خانه / اخبار / ظرفیت پویای ۱۵ کشور همسایه ایران و سهم اندک از درآمد ارزی

ظرفیت پویای ۱۵ کشور همسایه ایران و سهم اندک از درآمد ارزی

بهمن صالحی دبیر کل انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران

متاسفانه سهم ۲ درصدی ایران از واردات ۱۰۰۰ میلیارد دلاری ۱۵ کشور همسایه بسیار ناچیز است و طی ده سال گذشته دولت در رابطه با صادرات خدمات فنی و مهندسی شرایط خوبی فراهم نکرده است.

دولت سه وظیفه هدایت، حمایت و نظارت در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد که متأسفانه، بسیار کوتاهی کرده صورت گرفته است .

صدور خدمات فنی و مهندسی بهترین گزینه برای درآمدهای ارزی برای کشور است، ولی دستگاه‌های ذیربط و متولی امور به خصوص نهادهای دولتی تعهدات خود را اجرا نمی‌کنند.

این انجمن با ۲۷۰ شرکت عضو ثابت و بیش از ۲ هزار شرکت پیرامون قدرت بسیار بزرگ در این بخش از فعالیت‌های فنی و مهندسی در کشور و خارج از کشور دارد، ولی بی‌توجهی مشکلاتی برای شرکت‌های عضو ایجاد کرده است.

شرکت‌های بزرگی در پیرامون انجمن هستند و خود به خود قرارگاه سازندگی بزرگی همانند قرارگاه سازندگی خاتم الاانبیا (ص) با بیش از ۲۰ سال تلاش و کوشش تشکیل شده است که با بی مهری دولتی‌ها مواجه هستیم و این به صرفه و صلاح کشور نیست .

این انجمن همکاری بسیار خوبی با قرارگاه سازندگی خاتم الاانبیا (ص) دارد و بسیار از پروژه های این قرارگاه را در داخل کشور شرکت های عضو انجمن انجام می دهند و برای توجه وآگاهی نهادهای دولت از مشکلات ، بارها جلسه و مکاتبات لازم با معاون اول رئیس جمهور، وزرای مربوطه، سازمان‌ها و نهادها صورت گرفته ولی بی‌توجهی‌ها همچنان ادامه دارد .

شرکت‌ها ی عضو انجمن بخش اعظمی از مهندسان، مشاوران و متخصصان و دانش بنیان‌ها را در چرخه بیمه تأمین اجتماعی قرارداده‌اند و این ظرفیت در رفع بخشی از بیکاری در جامعه کمک شایانی داشته و دارد.

شرکت‌های بزرگ عضو این انجمن با نیروهای متخصص و تجهیزات مدرن مهندسی خود با بیش از ۲ دهه فعالیت و اجرای صدها پروژه در داخل و خارج از کشور امتحان خوبی داده‌اند، ولی در میانه راه دولت‌ها در گذشته و حال همکاری جدی نداشته اند.

گفتنی است انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران بیش از ۲۰ سال در جهت انتقال دانش مهندسی و فن‌آوری و انجام پروژه در داخل و خارج از کشور فعالیت دارد و بیش از ۳۰ شرکت با اجرای پروژه در داخل کشور عراق بیش از یک میلیارد دلار سالهاست که طلب داردند و متاسفانه حمایت های دولتی و نهاد های مرتبط برای پرداخت آنها همکاری جدی ندارند.

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *