خانه / اخبار / شقاقی: اقتصاد ایران باید بر ظرفیت بی‌نظیر داخل و ۱۵ کشور همسایه تکیه کند

شقاقی: اقتصاد ایران باید بر ظرفیت بی‌نظیر داخل و ۱۵ کشور همسایه تکیه کند

مشاور وزیر اقتصاد گفت: همچنان که در فضای قدرت سخت هم بازدارندگی ایجاد کردیم و هم در موارد دفاعی ورود کردیم، بایستی در اقتصاد نیز بر اساس همین الگو عمل کنیم.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، وحید شقاقی شهری در گفتگویی با بیان اینکه، در سالهای اخیر در حوزه نظامی و قدرت سخت ایران دارای یک وجه بازدارندگی بسیار عالی شده است، گفت: این وجه بازدارندگی با اتکای به ظرفیتهای داخلی و با توجه به شرایط منطقه‌ای ایجاد شده و حتی در مواردی شاهد هستیم که در این حوزه دارای قدرت بسیار قابل توجهی نیز شده‌ایم.

وی با اشاره به شرایط تکرار این الگو برای فضای اقتصاد ایران گفت: همچنان که در فضای قدرت سخت هم بازدارندگی ایجاد کردیم و هم در مواردی دفاعی  ورود کردیم، بایستی در اقتصاد نیز بر اساس همین الگو عمل کنیم.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی تأکید کرد، نکته قابل توجه اینکه برای اقتصاد ایران در گام اول بایستی شرایط تاب آوری دربرابر تکانه‌های خارجی ایجاد شود. در واقع بایستی الزاماتی در اقتصاد ایران پیاده شود تا در برابر شوکهای اقتصادی خارجی مثل تغییرات نرخ ارز مقاوم شویم.

این کارشناس اقتصادی گفت: در مرحله بعد بایستی الگوی مذکور به توسعه اقتصادی در فضای منطقه‌ای تسری پیدا کند. در واقع تنها با خود اتکایی به اهداف و چشم انداز خود در عرصه اقتصاد نخواهیم رسید. بر همین اساس در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی نیز مقوله درون زایی در کنار برون نگری مطرح شده بود.

مشاور وزیر اقتصاد، با بیان اینکه، درون زایی یعنی مدیریت رشد اقتصادی با اتکای به ظرفیت داخل کشور باشد، تأکید کرد، این درحالی است که به هیچ عنوان نباید از ظرفیت تعاملات منطقه ای برای توسعه روابط غافل شد.

وی افزود، همانطور که در بیانیه گام دوم نیز تأکید شده است، بایستی تعاملات اقتصادی با ۱۵ کشور منطقه‌ای که دارای بازاری به مراتب گسترده تر از بازار ۸۰ میلیونی ایران هستند عملیاتی شود.

شقاقی شهری گفت: در کنار توجه به درون زایی اقتصاد بایستی مولفه‌های  برون نگری اقتصاد را نیز دریابیم چرا که زمینه تحقق اقتصاد قوی در تعامل همزمان این دو استراتژی نهفته است.

این کارشناس اقتصادی گفت: کشور ایران درای ظرفیتهای بسیار گسترده ای است که باید اذعان کرد به نحو صحیح و بهره ور از آن ها استفاده نشده است، درکنار سرمایه انسانی و نیروی جوان آماده به کار و انبوه فارغ التحصیلان کشور ایران چه به لحاظ ژئوپلیتیک و چه به لحاظ منابع انرژی و معادن جزو ۱۰ کشور برتر دنیا محسوب می‌شود.

مشاور وزیر اقتصاد گفت: همانطور که اشاره شد بایستی در کنار توجه به درون زایی اقتصاد،  برون زایی نیز با تمرکز بر روابط  گسترده‌ی منطقه‌ای در دستور کار قرار گیرد.  برای داشتن اقتصاد قوی هر دوی اینها را بایستی همزمان در اختیار داشته باشیم.

به گفته شقاقی شهری، چینیها به هیچ عنوان در مرحله ابداع نیستند و مدتها کپی فناوری را در دستور کار قرار داده‌اند، ما هم با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی تحصیل کرده برای توسعه صادرات فناوری در منطقه باید از ظرفیت کپی برداری فناوری استفاده کنیم.

مشاور وزیر اقتصاد تأکید کرد، ۲۵ کشور در منطقه داریم که یک بازار ۶۰۰ میلیونی ایجاد می‌کند، براین اساس بعد از تثبیت استراتژی درون زایی در کنار برون گرایی می‌توانیم به صورت گسترده روی کپی فناوری برای توسعه صادرات منطقه ای استفاده کنیم.

وی افزود، با استفاده از این موارد نه تنها نفوذ و رسوخ منطقه ای به لحاظ اقتصادی محقق می‌شود می‌توان روی درآمدهای صادراتی گسترده نیز حساب باز کرد.

منبع : تسنیم

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *