خانه / اخبار / سیستم مالیاتی کشور پاداش‌دهی به کارهای غیرمولد بوده است

سیستم مالیاتی کشور پاداش‌دهی به کارهای غیرمولد بوده است

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: گلایه فعالان اقتصادی آن است که عدالت مالیاتی خیلی محسوس نیست و سیستم مالیاتی پاداش دهی به کارهای غیرمولد بوده است و گویا هر کسی شفاف‌تر در کشور عمل کند نهایتا باید جریمه های بیشتری پرداخت کند و این موضوع راه توسعه پایدار را منحرف می کند.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، غلامحسین شافعی امروز در نشست صبحانه کاری  فعالان اقتصادی با رئیس کل سازمان امور مالیاتی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد گفت:  بحث مالیات ستانی همواره مورد توجه فعالان اقتصادی بوده اما دو موضوع در این خصوص باید مدنظر قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه یکی از این موارد این است که در بحث مالیات ستانی عدالت مالیاتی در کشور مورد توجه واقع شود گفت: مورد دوم هم این است که شیوه مالیات ستانی به گونه ای باشد که کارهای مولد را تقویت کند زیرا توسعه پایدار از طریق تقویت کارهای مولد امکان پذیر است.

شافعی اظهار داشت : گلایه فعالان اقتصادی آن است که عدالت مالیاتی خیلی محسوس نیست و سیستم مالیاتی پاداش دهی به کارهای غیرمولد بوده است و گویا هر کسی شفاف تر در کشور عمل کند نهایتا باید جریمه های بیشتری پرداخت کند و این موضوع راه توسعه پایدار را منحرف می کند.

شافعی اظهار داشت: موضوع دیگر مورد تقاضا جلوگیری  از فرار مالیاتی و معافیت های مالیاتی است زیرا با این شرایط بخش خصوصی رقبایی مانند سوگلی در کنار خود دارند که با وجود این افراد و سوگلی ها امکان حرکت سالم در کنار آنها وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: بنابراین بخش خصوصی استدعا دارد که معافیت های مالیاتی در نهادها و بخش های دولتی از بین برود.

وی با بیان اینکه مساله مالیات بر عایدی و مالیات بر مستغلات مغفول مانده است بیان داشت: بنابراین با توجه به شرایط اقتصادی درصد بالایی از درآمدهای بودجه ۹۹ براساس اخذ مالیات وضع می شود و بخش خصوصی نگران است که اگر توسعه اقتصادی اتفاق نیفتد برای کسب درآمدهای مالیاتی در نظر گرفته در بودجه سال آینده به سراغ کسانی که شفاف کار می کنند می روند.

وی اظهار داشت: بودجه سال ۹۹ نگرانی های زیادی برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است و امیدواریم با توجه به اینکه بررسی بودجه امسال با انتخابات مجلس همزمان شده خدا به خیر کند و بودجه امسال در جهت منافع ملی کشور وضع شود.

شافعی در ادامه این جلسه با توجه به اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی کشور مبنی بر اینکه در کشورهای توسعه یافته اظهارنامه‌های مالیاتی صادقانه ارائه می‌شود، گفت: سوال این است که ارائه صادقانه اظهارنامه مالیاتی چقدر به اعتماد مردم به دولت بستگی دارد؟ آیا این میزان اعتماد که در آن جا وجود دارد در کشور ما هم وجود دارد؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: ضمن اینکه در این کشورها مردم مستقیما اثرات پرداخت مالیات به زندگی اجتماعی را مشاهده می‌کنند در حالی که باید پرسید آیا ما چنین محیطی داریم؟

وی بیان داشت: مساله بعدی در کشورهای توسعه یافته این است که وزیر و نخست وزیر برای عدد بسیار کم تخلف استعفا می‌دهند. و آیا این میزان رانت و فساد و نابرابری‌های اقتصادی که در کشور ما وجود دارد در آن کشورها هم وجود دارد؟

شافعی اظهار داشت: آیا در کشورهای دیگر یک شبه افرادی بیچاره می‌شوند و یک شبه افرادی ثروت‌های بادآورده بدست می‌اوردند؟

منبع : فارس

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *