خانه / اخبار / ایران ۲۷ برابر صادرات به اروپا کالا و خدمات به عراق صادر می‌کند

ایران ۲۷ برابر صادرات به اروپا کالا و خدمات به عراق صادر می‌کند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان این که رابطه بین ایران و عراق یک رابطه استراتژیک و به نفع هر دو کشور است گفت: صادرات ایران به عراق ۲۷ برابر صادرات ایران به کل کشورهای اروپایی است.

یحیی آل اسحاق در مصاحبه با رادیو گفت: رابطه بین ایران و عراق یک رابطه استراتژیک و بسیار مهم در تمامی حوزه ها بویژه اقتصادی است و این رابطه هر چقدر تقویت شود به نفع هر دو کشور است.

وی اظهارداشت: سال گذشته ۱۳ میلیارد دلار خدمات فنی و مهندسی و کالا از ایران به عراق صادر شد در صورتی که صادرات جمهوری اسلامی با همه کشورهای اروپایی ۴۷۵ میلیون دلار بوده است(۲۷ برابر).

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: میزان صادرات ایران به عراق در شش ماهه نخست سال جاری به ارزش شش میلیارد دلار بوده و این عدد در ۹ ماهه امسال به ۸ تا ۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

وی افزود: ایران هم اکنون در بحث روابط مستقیم بانکی با عراق مشکل دارد و مسئولان بانک مرکزی جمهوری اسلامی با عراق در تماس هستند بلکه بتوانند این قضیه را سامان دهند.

وی ادامه داد: آمریکا، بدخواهان، رقبا اعم از ترکیه، چین، عربستان و دیگران مزاحمت زیادی برای ایران در کشورعراق ایجاد می کنند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: این کشورها از هر راهی که امکان پذیر باشد اعم از قدرت سیاسی، اقتصادی و غیره اعمال فشار می کنند برای مثال عربستان از همه ظرفیت خود اعم از سیاسی، اقتصادی و مالی در عراق استفاده می کند تا ایرانی ها در پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری مشارکت نداشته باشند.

وی افزود: علی رغم تمامی این فشارها و شیطنت ها ایران به لحاظ سیاسی، اقتصادی، تجاری و غیره رابطه خوبی با کشور عراق دارد.

آل اسحاق بیان داشت: آنچه که در این میان بسیار مهم به نظر می رسد اینکه بازار عراق حفظ شود چون این بازار تا ۱۰ سال دیگر یک بازار بزرگ منطقه ای است.

وی با اشاره اینکه جمعیت کشور عراق ۳۶ میلیون نفر است، گفت: این کشور روزانه چهار تا پنج میلیون بشکه صادرات نفت دارد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: عراقی ها از نظر مالی مشکل ندارند فقط گرفتار شرایط ناامنی هستند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر اگرچه میزان صادرات ایران به جنوب عراق کاهش یافته اما میزان صادرات ایران به اقلیم کردستان عراق بر مدار افزایشی است.

آل اسحاق گفت: هم اکنون روزانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کامیون کالا از ایران به مقصد کشور عراق روانه می شود.

منبع : تسنیم

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *