خانه / اخبار / ۱۵ صادرکننده نمونه در استان تهران انتخاب شدند

۱۵ صادرکننده نمونه در استان تهران انتخاب شدند

معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از انتخاب ۱۵ صادرکننده نمونه در استان تهران خبر داد و گفت: از ۸ صادرکننده نیز به عنوان صادرکنندگان شایسته تقدیر، تجلیل به عمل خواهد آمد که از این تعداد ۶ صادرکننده نیز در سطح ملی انتخاب شده‌اند.

«هومن حاجی پور» امروز (سه شنبه) در مراسم آئین معرفی و تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان تهران گفت: برگزاری این نشست با حضور خانواده صادراتی کشور فرصت مغتنمی است تا کارنامه صادراتی استان تهران مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: این اجلاس در حالی برگزار می‌شود که اقتصاد کشور با چالش‌های متعدد داخلی دست و پنجه نرم کرده و مسیر صادرات هموار نیست.

حاجی پور با بیان اینکه معرفی صادرکنندگان نمونه بر اساس ارزیابی عملکرد سال ۹۷ بنگاه‌ها صورت گرفته است، افزود: این عملکرد که در مسیر سیاست‌های ارزی، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های صادراتی، نوسانات نرخ ارز، محدودیت دسترسی به بازارهای صادراتی، افزایش هزینه‌های صادرات و مشکلات ناشی از انتقاالات ارز رقم خورده است.

معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران هدف از برگزاری این مراسم را شناسایی صادرکنندگان فعال و تشویق آنان به ادامه فعالیت در راستای توسعه فرهنگ صادراتی عنوان کرد و گفت: اولین آئین‌نامه تشویق صادرکنندگان نمونه به سال ۷۷ باز می‌گردد و در سال ۹۶ برگزاری این مراسم به اتاق بازرگانی واگذار شد.

وی درباره فرایند انتخاب صادرکنندگان نمونه استان تهران توضیح داد: فرایند ثبت‌نام در شهریور امسال آغاز و مهلت تحویل مدارک تا ۲۲ آبان تمدید شد. سپس اتاق بازرگانی تهران کارشناسی مقدماتی روی پرونده‌های تشکیل‌شده را آغاز کرد.

حاجی پور اعلام کرد: حدود ۴۲ متقاضی در گروه‌های کالایی همچون لوازم خانگی و اداری، کشاورزی، صنایع غذایی و پتروشیمی ثبت نام کردند و نهایتا ۳۲ پرونده تکمیل شد.

به گفته وی بیشترین پرونده‌های تکیل شده در حوزه کشاورزی، محصولات شیمیایی و فلزات وابسته، خدمات فنی مهندسی و محصولات غذایی بوده است.

معاون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران درباره معیارهای انتخاب صادرکنندگان نمونه گفت: این معیارها شامل درآمد ارزی حاصل از صادرات، حفظ و توسعه بازارهای هدف و فعالیت های بازاریابی، عضویت در تشکل صادراتی و مهارت‌های فنی و تخصصی شرکت در امر صادرات بوده است.

حاجی پور با بیان اینکه از بین ۳۲ پرونده حدود ۱۵ صادرکننده نمونه مورد تشویق قرار می‌گیرند، تصریح کرد: همچنین ۸ صادرکننده به عنوان صادرکنندگان شایسته تقدیر معرفی می‌شوند که از این تعداد ۶ صادرکننده نیز در سطح ملی انتخاب شده‌اند که به لحاظ آیین نامه ای، امکان انتخاب مجدد آنها بعنوان صادرکننده نمونه استان تهران وجود نداشت.

به گفته حاجی‌پور پنج مقصد صادراتی اول شامل عراق با ۳۹ درصد، امارات با ۱۳ درصد، افغانستان با ۱۰ درصد، چین با ۹ درصد و هند با ۵ درصد بوده‌اند.

منبع : ایرنا

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *