خانه / اخبار / صادرات ۱۵۲ میلیون دلاری ایران به ازبکستان/ تهاتر راهی برای توسعه روابط تجاری دو کشور

صادرات ۱۵۲ میلیون دلاری ایران به ازبکستان/ تهاتر راهی برای توسعه روابط تجاری دو کشور

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به صادرات ۱۵۲ میلیون دلاری ایران به ازبکستان گفت: تهاتر یکی از راه‌های توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور است.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، حمید زادبوم در گفت‌وگویی درباره وضعیت تجارت ایران و ازبکستان، گفت: صادرات ما به ازبکستان از نظر ارزشی ۶۰ درصد و از نظر وزنی ۶۷ درصد در ۸ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ رشد داشته است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در ۸ ماه ابتدای سال ۹۸ میزان صادرات ما به کشور ازبکستان معادل ۱۵۲ میلیون دلار بوده است و صادرات آنها هم به ایران تا حدودی افزایش داشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه فعلا تمرکز تجاری ما بر ۱۵ کشور همسایه به اضافه هند و چین است، بیان داشت: به توسعه تجارت با کشورهایی مانند ویتنام، اندونزی و ازبکستان هم که کمیسیون مشترک داریم توجه  می‌کنیم.

وی با اشاره به روابط دیرینه ایران و ازبکستان گفت: به علت جمعیت و احساس نزدیکی فرهنگی مردم این کشور با فارسی‌زبانان ازبکستان در آسیای میانه یکی از مهمترین کشورهای هدف صادراتی ما به شمار می‌رود.

زادبوم بیان داشت: ازبکستان با جمعیت ۳۳ میلیون نفری و تولید ناخالص داخلی بیش از ۴۰ میلیارد دلار یکی از کشورهای ثروتمند محسوب می‌شود که دارای چشم‌اندازی تجاری خوبی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: عمده‌ترین اقلام صادراتی ما به ازبکستان دستگاه‌های سنگ‌شکن، سیمان، پروپیلن، شیشه جام ، سنگ‌های ساختمان و تا حدودی مبلمان است و از ازبکستان به ایران هم پنبه، نخ، کلرید پتاسیم، کود فسفات و لوبیا چیتی وارد می‌شود که البته واردات این کالاها مربوط به سال ۹۷ است.

وی اظهار داشت: ما از پتانسیل خوبی در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی، دارو، تجهیزات پزشکی و موادغذایی به ازبکستان برخوردار هستیم و می‌توانیم در بخش خدمات در ساخت کارخانجات، راه‌سازی و جاده‌سازی و حتی در حوزه آب و برق به این کشور وارد شویم.

زادبوم با اشاره به مشکل نقل و انتقالات مالی و بانکی بیان داشت: شکی نیست که برای توسعه روابط باید بخشی از مبادلات به شکل تهاتر انجام شود و به همین خاطر در این زمینه بخش خصوصی در حال انجام اقداماتی است تا از نقل و انتقالات مالی بکاهد.

وی با اشاره به بازگشایی پروازهای مستقیم تهران و تاشکند بیان داشت: این اتفاق بخشی از مشکلات تجار دو کشور را کاهش داده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه بر روابط ایران و ازبکستان خوش‌بین است، بیان داشت: مشکلی در حمل و نقل ریلی بین دو کشور وجود ندارد و در زمینه حمل و نقل زمینی هم در کمیسیون مشترک مقرر شد  تا از طریق وزارت حمل و نقل ازبکستان و راه و شهرسازی ما مشکلات احتمالی حل شود.

وی با اشاره به برگزاری سیزدهمین کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان  در ۲۱ و ۲۲ آذرماه ۹۸، گفت: اصولا برگزاری کمیسیون های مشترک به دلیل مطرح شدن مشکلات بین دو کشور است و با حضور دستگاه‌های مختلف در این کمیسیون مشترک و تشکیل کارگروه‌های مختلف تفاهمنامه‌ها و توافقنامه‌های بین طرفین به امضا رسید.

منبع : فارس

IccairTelegram

همچنین

جهانگیری: همسایگان بزرگترین سرمایه صادراتی ایران هستند

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه کشورهای همسایه مهم‌ترین هدف و بزرگترین سرمایه‌های صادراتی ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *