خانه / اخبار / صادرات ۱۵۲ میلیون دلاری ایران به ازبکستان/ تهاتر راهی برای توسعه روابط تجاری دو کشور

صادرات ۱۵۲ میلیون دلاری ایران به ازبکستان/ تهاتر راهی برای توسعه روابط تجاری دو کشور

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به صادرات ۱۵۲ میلیون دلاری ایران به ازبکستان گفت: تهاتر یکی از راه‌های توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور است.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، حمید زادبوم در گفت‌وگویی درباره وضعیت تجارت ایران و ازبکستان، گفت: صادرات ما به ازبکستان از نظر ارزشی ۶۰ درصد و از نظر وزنی ۶۷ درصد در ۸ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ رشد داشته است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: در ۸ ماه ابتدای سال ۹۸ میزان صادرات ما به کشور ازبکستان معادل ۱۵۲ میلیون دلار بوده است و صادرات آنها هم به ایران تا حدودی افزایش داشته است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه فعلا تمرکز تجاری ما بر ۱۵ کشور همسایه به اضافه هند و چین است، بیان داشت: به توسعه تجارت با کشورهایی مانند ویتنام، اندونزی و ازبکستان هم که کمیسیون مشترک داریم توجه  می‌کنیم.

وی با اشاره به روابط دیرینه ایران و ازبکستان گفت: به علت جمعیت و احساس نزدیکی فرهنگی مردم این کشور با فارسی‌زبانان ازبکستان در آسیای میانه یکی از مهمترین کشورهای هدف صادراتی ما به شمار می‌رود.

زادبوم بیان داشت: ازبکستان با جمعیت ۳۳ میلیون نفری و تولید ناخالص داخلی بیش از ۴۰ میلیارد دلار یکی از کشورهای ثروتمند محسوب می‌شود که دارای چشم‌اندازی تجاری خوبی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: عمده‌ترین اقلام صادراتی ما به ازبکستان دستگاه‌های سنگ‌شکن، سیمان، پروپیلن، شیشه جام ، سنگ‌های ساختمان و تا حدودی مبلمان است و از ازبکستان به ایران هم پنبه، نخ، کلرید پتاسیم، کود فسفات و لوبیا چیتی وارد می‌شود که البته واردات این کالاها مربوط به سال ۹۷ است.

وی اظهار داشت: ما از پتانسیل خوبی در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی، دارو، تجهیزات پزشکی و موادغذایی به ازبکستان برخوردار هستیم و می‌توانیم در بخش خدمات در ساخت کارخانجات، راه‌سازی و جاده‌سازی و حتی در حوزه آب و برق به این کشور وارد شویم.

زادبوم با اشاره به مشکل نقل و انتقالات مالی و بانکی بیان داشت: شکی نیست که برای توسعه روابط باید بخشی از مبادلات به شکل تهاتر انجام شود و به همین خاطر در این زمینه بخش خصوصی در حال انجام اقداماتی است تا از نقل و انتقالات مالی بکاهد.

وی با اشاره به بازگشایی پروازهای مستقیم تهران و تاشکند بیان داشت: این اتفاق بخشی از مشکلات تجار دو کشور را کاهش داده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه بر روابط ایران و ازبکستان خوش‌بین است، بیان داشت: مشکلی در حمل و نقل ریلی بین دو کشور وجود ندارد و در زمینه حمل و نقل زمینی هم در کمیسیون مشترک مقرر شد  تا از طریق وزارت حمل و نقل ازبکستان و راه و شهرسازی ما مشکلات احتمالی حل شود.

وی با اشاره به برگزاری سیزدهمین کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان  در ۲۱ و ۲۲ آذرماه ۹۸، گفت: اصولا برگزاری کمیسیون های مشترک به دلیل مطرح شدن مشکلات بین دو کشور است و با حضور دستگاه‌های مختلف در این کمیسیون مشترک و تشکیل کارگروه‌های مختلف تفاهمنامه‌ها و توافقنامه‌های بین طرفین به امضا رسید.

منبع : فارس

IccairTelegram

همچنین

مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسویه بدهکاران بانکی فراهم می‌شود

ییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از اعطای مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسهیل تسویه ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *