خانه / اخبار / رییس کمیته عراق : چه کسی باید خسارات ۴۰۰ میلیون دلاری پیمانکاران ایرانی را از عراق بگیرد

رییس کمیته عراق : چه کسی باید خسارات ۴۰۰ میلیون دلاری پیمانکاران ایرانی را از عراق بگیرد

ایرج گلابتونچی رییس کمیته پروژه های شرکت های ایرانی در عراق گفت : ۴۰۰ میلیون دلاری خسارت به شرکت های ایرانی در عراق وارد شده است و این خسارت ها شامل شارژ ضمانت نامه ، ناامنی برای فعالیت کارگاهی، نگهداری کارگاه ها، اسکان و اقامت و توقف ماشین آلات است که نمی دانیم چه کسی باید آن را برای ما بگیرد .

به گزارش روز گذشته پایگاه خبری انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران وی که در جمع پیمانکاران در کشور عراق سخن می گفت افزود: ادامه شرایط در این کشور برای پیمانکار سخت و دشوار شده است و متاسفانه عراقی ها هم پاسخگو نیستند.

وی به بلوک شدن برخی از پول های شرکت های ایرانی در بانک های عراقی اشاره و تصریح کرد : علی الرغم پیگیری ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق ، متاسفانه این رفتارهای غیر مسئولانه کشور عراق ، پیمانکاران را با مشکلات جدی مواجه کرده است .

عضو انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران گفت: با توجه به جلسات مکرر با کمیته اقتصادی دولت ، بانک مرکزی ، بانک توسعه تجارت ، کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرده ایم که دولت از ۶۰۰میلیون دلار شامل خسارت شرکت ها و صورت وضعیت کارکرد را از دولت عراق بگیرد، ۲۰۰ میلیون دلار طلب وام خود را برداشته و بقیه را به شرکت های فعال در عراق بدهند تا مشکل از این طریق حل شود.

وی تاکید کرد ، میلیون ها دلار از تجهیزات و امکانات شرکت های پیمانکار ایرانی در کردستان عراق رها شده ، امنیت که وجود ندارد ، پول هم برای اتمام پروژه ها ندارند و متاسفانه کسی هم پاسخگو نیست .

گلابتونچی گفت: خسارت شرکت های فعال ایرانی در عراق به روزرسانی و تحویل سازمان توسعه تجارت و دیگر نهاد ها شده است و باید فشار هایی که توسط دولت ، بانک مرکزی ، با نک توسعه تجارت و دیگر نهاد ها برای باز پرداخت وام ۲۰۰ میلیون دلاری به شرکت های ایرانی برای اتمام پروژه ها در عراق داده شده است ، برداشته شود.

رییس کمیته پروژه های عراق با اتتقاد از بی تفاوتی دولت ایران نسبت به پیمانکاران ایرانی در عراق ، تاکید کرد : وزیر صنعت ، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس کمیته مشترک اقتصادی ایران و عراق ، باید در شرایط موجود برای دریافت مطالبات شرکت های پیمانکار ایرانی تلاش جدی داشته باشد .

عضو انجمن همچنین خواستار حل موضوع ضمانت نامه برای پیمانکاران در عراق شد و افزود : باید تلاش کرد تا این بازار بزرگ اقتصادی از دست نرود.

رئیس کمیته پروژه های عراق در انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی در ادامه اظهار کرد: تاسیس دفتر خدمات فنی مهندسی ایران در شمال و جنوب این کشور برای پیگیری مسائل و مشکلات پیمانکاران بسیار ضروری به نظر می رسد .

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *