خانه / اخبار / افزایش سه‌ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور تا پایان امسال

افزایش سه‌ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور تا پایان امسال

وزیر نیرو با بیان اینکه تا پایان امسال سه هزار مگاوات ظرفیت جدید به مدار می‌آید، گفت: تا پایان سال به مرور در ۹ استان کشور در پویش «هر هفته، الف.ب، ایران» طرح‌های آب و برق را افتتاح می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت و در جمع خبرنگاران درباره افزایش ظرفیت نیروگاه‌ها گفت: دیروز در استان کرمانشاه واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو که کلاس «اف» یعنی پیشرفته‌ترین نوع توربین با راندمان ۵۶ درصد است، با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات به مدار آمده است.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت برخی نیروگاه‌ها ادامه داد: روز گذشته با اقدامات ترمیمی مهندسان ایران حدود ۴۸ مگاوات به ظرفیت یک نیروگاه در اسلام آباد غرب و نیروگاه دیگری در زاگرس اضافه شد.

اردکانیان با بیان اینکه تنها در طرح‌های روز گذشته ۳۶۰ مگاوات از سه هزار مگاوات وعده داده‌شده به مدار بهره‌برداری آمد، تصریح کرد: تا پایان سال به مرور در ۹ استان کشور در پویش “هر هفته، الف.ب، ایران” طرح‌های آب و برق را افتتاح می‌کنیم.

وزیر نیرو ادامه داد: طرح‌های دیگر شامل فاضلاب، تسویه‌خانه‌های آب و آبرسانی به روستاها نیز در دست اقدام است. روز گذشته ۵۵ روستای کرمانشاه با جمعیت بیش از ۱۱ هزار نفر به شبکه وصل شدند.

اردکانیان با اشاره به طرح‌های بزرگ آبرسانی مانند آبرسانی به شهر شیراز گفت:  این طرح‌ها نیز مطابق برنامه به مدار می‌آیند تا وعده ۲۲۷ طرح تا پایان سال با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار میلیارد تومان محقق شود.

افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نیست

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام کرد: از دو سال گذشته تصمیم گرفته شد که افزایش قیمت آب و برق بیش از هفت درصد نباشد و برنامه‌های وزارت نیرو بر این اساس تنظیم می‌شود. «صحبت اکنون و لایحه بودجه نیست و تصمیمی است که در انتهای سال اگر نیاز باشد گرفته می‌شود.»

بودجه ۹ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو در بودجه ۹۹

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت وزارت نیرو در بودجه سال ۹۹ گفت: اتکای وزارت نیرو در بخش برق و آب به منابع داخلی است، اما در عین حال در بودجه عمومی هم حضور داریم و در بعضی بخش‌ها متکی به منابع عمومی هستیم.

وی ادامه داد: در لایحه تقدیمی دولت به مجلس شورای اسلامی، اعتبارات در نظر گرفته شده برای وزارت نیرو حدود ۹ هزار میلیارد تومان است که در بخش آب نسبت به سال ۹۸ افزایش دارد. امیدواریم با تصویب لایحه و قانونی شدن آن بتوانیم پروژه‎های سال  ۹۹ و نیمه ۱۴۰۰ را مطابق برنامه انجام دهیم.

وزیر نیرو درباره تسهیلات پنج میلیاردی از روسیه اظهار گرفت: مجوز این وام در سال ۹۵ از مجلس گرفته شد. دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به تایید طرف روس رسیده و طرح‌های زیادی برای دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار باقی مانده به طرف روسیه پیشنهاد شده است.

بر اساس اعلام این مقام مسوول، تمام طرح‌ها برای مبلغ ۲.۸ میلیارد دلار مورد تایید دو طرف ایرانی و روسی قرار گرفته و در ابتدای سال میلادی، اقدامات مربوط به تشریفات اداری و تنظیمات قرارداد توسط دستگاه‌ها انجام خواهد شد.

منبع : ایرنا

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *