خانه / اخبار / ضمانت صندوق توسعه صادرات ایران باید افزایش یابد

ضمانت صندوق توسعه صادرات ایران باید افزایش یابد

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: مشوق صادرات به صادرکننده کمک می کند که در رقابت صادراتی با اعمال تخفیف موفق شود در حالی که به این موضوع توجه نمی شود و از مجلس می خواهیم که این موضوع مورد توجه قرار گیرد و مشوق های صادراتی دوباره برقرار شود.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، محمد رضا انصاری امروز در بیست و سومین مراسم روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: مکانیزم های استفاده از استعداد ملی صادرات را باید پیدا کرد و برای این کار لازم نیست که آن را کشف کرد بلکه باید ببینیم که کشورهای موفق چه کرده اند.

رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران افزود: کشورهای موفق صادرات را در بالاترین سطوح اجرایی کشور قرار داده اند.

وی بیان داشت: ضمانت صندوق توسعه صادرات ایران باید افزایش یابد در حالی که سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری صندوق ضمانت صادرات برای صدور ضمانت نامه های صادراتی کفایت نمی کند.

این فعال اقتصادی بیان داشت: صندوق ضمانت صادرات چند برابر کفایت سرمایه خود ضمانت نامه صادراتی صادر می کند که این رقم در مقابل سرمایه صندوق های مشابه در کشورهای ترکیه و عربستان قابل مقایسه نیست.

وی بیان داشت: با ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران نمی توان در دنیا حرف برای رقابت در شرایط سخت جهانی را زد و این در حالی است که در حال حاضر ضمانت گرفتن از صندوق ضمانت صادرات ایران جواهر شدهاست بنابراین اگر در جایی از کشور نمی توانیم از سرمایه های بلوکه شده خود استفاده کنیم می توانیم با افزایش سقف سرمایه صندوق ضمنت صادرات ایران کار را برای صادرکنندگان هموار کنیم.

انصاری اظهار داشت: مشوق صادرات به صادرکننده کمک می کند که در رقابت صادراتی با اعمال تخفیف موفق شود در حالی که به این موضوع توجه نمی شود و از مجلس می خواهیم که این موضوع مورد توجه قرار گیرد و مشوق های صادراتی دوباره برقرار شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: وقتی می دانیم صادرات موجب رونق تولید است پس باید مشوق های صادراتی را پرداخت کرد.

انصاری گفت: سطح معیشت و زندگی مردم وابسته به صادرات است و این مهم باید مورد نظر قرار گیرد.

وی افزود: کشور مالزی از ۳ میلیارد دلار صادرات به حدود ۲۷۰ میلیارد دلار صادرات در سال گذشته رسید.

وی با تاکید بر اینکه جایزه صادراتی تاثیر مناسبی بر روی صادرات خدمات فنی و مهندسی دارد بیان داشت: رشد ۴۵ درصدی خدمات فنی و مهندسی که با عنوان شدن جایزه ۸ درصدی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی اتفاق افتاد مرهون اختصاص این مشوق بوده که هم اکنون این روند متوقف شده است.

انصاری گفت: این اتفاق در حالی است که مجلس مصوب کرده و بودجه آن هم تا ۶۰۰ میلیارد تومان دریافت شده اما نتوانستیم آن را هزینه کنیم و دوباره به خزانه برگشت.

وی با تاکید بر اینکه باید پشت سر صادرکنندگان ایستاد، گفت: وقتی که یک ایران خارج از کشور می تواند ۸۰۰ میلیارد دلار را در یک شرکت مدیریت کند چرا در ایران نمی تواند توسعه اقتصادی داشته باشد.بنابراین باید صادرکنندگان را حمایت کرده و اجازه دهند که صادرات غیرنفتی داشته باشند و ارز آن را به کشور برگردانند.

وی با تاکید بر اینکه باید مشوق های صادراتی فعال شود، گفت: دولتمردان تمام قد باید در حمایت از صادرکنندگان و توسعه صادرات غیرنفتی کشور گام برداند.

انصاری با استقبال از دریافت کارت ویژه برای صادرکنندگان نمونه که توسط سازمان توسعه تجارت ایران طراحی شده است، بیان داشت: این کارت ویژه از امروز به صادرکنندگان نمونه اختصاص می یابد و وزارتخانه باید این کارت ها را قبول کند.

وی خطاب به اعضای کابینه دولت گفت: نترسید و پشت سر صادرکنندگان بایستید.

انصاری گفت: اکنون بسیاری از اعضای دولت یا کارمندان دولتی می ترسند که به صادرکنندگان نمونه و بزرگ کشور خدمات دهند زیرا به شدت فضا سنگینی در ادارات دولتی حاکم است و برخی می ترسند که برای حمایت از صادرکنندگان زیر سوال بروند.

منبع : فارس

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *