خانه / اخبار کوتاه / فرصت کاهش حضور ترکیه در بازار سوریه و اقلیم کردستان عراق را از دست ندهیم

فرصت کاهش حضور ترکیه در بازار سوریه و اقلیم کردستان عراق را از دست ندهیم

کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران می‌گوید در شرایط حاضر به دلیل حمله ترکیه به استان‌های کردنشین سوریه خلایی در بازار کرد سوریه و عراق به وجود آمده است و ما می توانیم از این خلاء به عنوان فرصت اساسی استفاده کنیم اما این فرصت طولانی‌مدت نخواهد بود. ترکیه به سرعت این وضعیت را ترمیم خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران ، کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران در گفت‌وگویی گفت: ترکیه در تمام اقدام سیاسی خود، جنبه اقتصادی را هم بررسی می‌کند و در نهایت کاری نمی‌کند که منافع اقتصادی آنها در درازمدت آسیب ببیند.

او به رابطه ترکیه و روسیه اشاره می‌کند و می‌گوید وقتی رابطه این دو کشور در تابستان سال ۱۳۹۵به دلیل سیاست ترکیه در سوریه خراب شده بود، بعد از مدتی رجب طیب اردوغان به روسیه سفر کرده و با پوتین دیدار کرد. دیداری که حتی به عذرخواهی اردوغان ار پوتین تعبیر شد.

کاشفی می‌گوید: در شرایط حاضر خلایی در بازار کرد سوریه و عراق به وجود آمده است و ما می توانیم از این خلا به عنوان فرصت اساسی استفاده کنیم اما این فرصت طولانی‌مدت نخواهد بود. ترکیه به سرعت این وضعیت را ترمیم خواهد کرد.

به گفته نایب‌رئیس اتاق ایران، ترکیه جایگاه خوبی در بازار اقلیم و در میان سیاست مداران آنها دارد، مسیر دسترسی ترکیه به سایر استان‌های عراق از طریق اقلیم کردستان عراق است و برای همین ترکیه نمی‌خواهد و نمی‌تواند از این سود دو طرفه چشم‌پوشی کند. البته اقلیم کردستان هم از این مسیر ترانزیتی و ارتباطی در ارتباط ترکیه با عراق سود می‌برند.

کاشفی تصریح می‌کند: سال قبل برای اولین بار آمارهای صادرات کالا غیرنفتی ایرانی به اقلیم کردستان از ترکیه بالاتر بود.

کاشفی تاکید می‌کند: حوادث پیش آمده میان ترکیه با کردهای سوریه و تاثیر آن در میان کردهای عراق مقطعی است نه درازمدت و بعدا این روابط ترمیم خواهد شد. ولی آنچه مهم است ما باید سازوکار حضور خود را در بازارهای منطقه از جمله عراق بازتعریف، اصلاح و ترمیم کنیم.

به گفته کاشفی ترکیه سالی نزدیک به ۱۷۰ میلیارد دلار صادرات دارد که نشان از استراتژی منسجم ترکیه، ارتباط گسترده با دنیا، ارتباط بانکی خوب و شرکت های خصوصی قدرتمند است. به‌صورت مقطعی و در شرایط فعلی می‌توان از بازار اقلیم کردستان و مناطق کردنشین سوریه بهره برد ولی در دراز مدت نمی تواند این فرصت ادامه‌دار باشد؛ ترکیه به سرعت به جایگاه خود در این بازارها برخواهد گشت.

منبع : پایگاه خبری اتاق ایران

IccairTelegram

همچنین

صادرات ایران به عراق در جریان است

عضو هیأت رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق گفت:‌ صادرات ایران به عراق ادامه دارد ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *