خانه / اخبار / صادرات ۲۱ میلیارد‌ دلاری‌ ‌از ایران / ۷۰‌ میلیون تُن کالای غیرنفتی به فروش رفت

صادرات ۲۱ میلیارد‌ دلاری‌ ‌از ایران / ۷۰‌ میلیون تُن کالای غیرنفتی به فروش رفت

رئیس‌کل گمرک ایران گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۷۰‌ میلیون تُن کالا به کشورهای مختلف صادرشده و نسبت به مدت مشابه ۲۲ درصد رشد داشته که نشان از بی‌اثر بودن تحریم های دشمن دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن خدمات فنی و مهندسی ایران از تسنیم ، مهدی میراشرفی در حاشیه بازدید از مرز چذابه با آرزوی قبولی زیارت برای زائران حسینی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در گمرک جمهوری اسلامی ایران افتخار داریم که در ۳ مرز شلمچه، چذابه و مهران به‌صورت شبانه‌روزی با تمهیداتی که از سال گذشته تاکنون اندیشیده شد به زائران حسینی خدمات‌رسانی داریم و در گمرک خسروی در طول روزبه زائران خدمات ارائه می‌دهیم.

وی افزود: مرزها مجهز به دستگاه‌های ایکس ری چمدانی و پالتی شده که کمترین ایستایی و توقف را برای زائران دارد تا به بهترین نحو بتوانیم کنترل‌های لازم را انجام دهیم که این راهپیمایی اربعین با کمترین مشکل انجام شود.

رئیس‌کل گمرک ایران عنوان کرد: خوشبختانه با پیش‌بینی‌های صورت گرفته و کسب تجربه از سال‌های گذشته در خدمت‌رسانی به زائرین شاهد معطلی در عبور و مرور از مرزها هستیم.

میراشرفی بیان کرد: نیروهای مستقر در مرز همیشه فعالند ولی برای ایام اربعین حسینی که مراجعه به مرزها افزایش دارد از سایر گمرکات نیروها را به مرزها مأمور می‌کنیم.

وی ادامه داد: از تمامی گمرکات کشور نیروهای خود را در ایام‌ پیاده‌روی اربعین و روزهای پایانی ماه صفر به چهار مرز شلمچه، چذابه، مهران و خسروی اعزام‌ می‌کنیم تا بتوانند برای سهولت، سرعت و کنترل بیشتر و بهتر به زائران خدمات ارائه کنند.

میراشرفی یادآور شد: طبق قانون گمرک مسئولیت و مدیریت هماهنگ مرزی را به عهده دارد و خوشبختانه در این مدت نیز همه همکاران، نهادها و سازمان‌ها هماهنگی ویژه‌ای در ایام‌ اربعین برای خدمت‌رسانی با یکدیگر دارند.

وی بابیان این‌که به‌تدریج وضعیت زیرساخت‌ها مناسب‌تر می‌شود تا در سنوات آینده خدمت‌رسانی بهتری انجام شود خاطرنشان کرد: در خصوص ورود و خروج ارز و سایر کالاهای ممنوعه اطلاع‌رسانی شده و زائران بدون گزارش مشکلات در حال خروج هستند.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به انجام تشریفات خروج موقت خودروها از یک ماه قبل اظهار داشت: از هم‌وطنان درخواست داریم کسانی که برگه خروج موقت سواری از گمرک را دارند اگر عراق به دلیل ترافیک از ورود خودرو آن‌ها ممانعت می‌کند اصلاً اصرار به ورود نداشته باشند چون این‌ ممانعت عمدتاً برای مدیریت جمعیت است.

میراشرفی اضافه کرد: در ۶ ماهه نخست امسال ۷۰‌ میلیون تُن کالا به کشورهای مختلف صادرشده که نسبت به مدت مشابه ۲۲ درصد رشد داشته است.

وی افزود: بدخواهان این کشور فکر می‌کردند با تحریم‌های ظالمانه می‌توانند این کشور را محدود کنند، هرچند تروریست اقتصادی آمریکا شاید آسیبی به بخشی‌هایی از اقتصاد وارد کنند ولی این کشور آن‌قدر بضاعت دارد که رشد ۲۲ درصدی صادرات نسبت به سال گذشته را رقم بزند.

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلاری صادرات غیرنفتی گفت: همچنین ۱۶ میلیون تُن واردات کالا به ارزش ۲۱/۳ میلیارد دلار داشتیم.

میراشرفی ادامه داد: از ۱۶ میلیون تُن کالای وارداتی ۱۰ میلیون تُن کالای اساسی و همچنین ۶ میلیون تُن نیز مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید بوده است؛ خوشبختانه واردات  کشور به سمت کالاهای اساسی، ضروری، مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید حرکت می‌کند.

وی عنوان کرد: معمولاً بعد از ایام اربعین راهپیمایی ۲۸ صفر را داریم که شاید حجم آن به‌اندازه فعلی نباشد اما گاهی مواقع در چهار مرز با برخی محدودیت‌ها از نظر سرویس تجاری روبه‌رو هستیم ‌و پس‌ازاین دو راهپیمایی به روال عادی صادرات و واردات بازمی‌گردیم.

IccairTelegram

همچنین

مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسویه بدهکاران بانکی فراهم می‌شود

ییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از اعطای مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسهیل تسویه ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *