خانه / اخبار / صدور خدمات فنی و مهندسی، پل ارتباطی ورود ایران به بازارهای اوراسیا

صدور خدمات فنی و مهندسی، پل ارتباطی ورود ایران به بازارهای اوراسیا

صدور خدمات فنی و مهندسی ایران به کشورهای عضو اوراسیا، پل ارتباطی ورود به بازارهای هدف این همسایگان شمالی است.

اتحادیه اوراسیا در سال ۲۰۱۴ میلادی تشکیل شده و کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس در آن عضویت دارند.

به گزارش روز چهار شنبه پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران ، ستاد هماهنگی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران در سومین نشست خود با حضور سفیران جمهوری اسلامی در ترکمنستان و قزاقستان، همچنین استانداران گلستان، خراسان و مازندران به عنوان استان های هم جوار و دستگاه هایی مانند بانک مرکزی، گمرک، وزارت نفت و راه و ترابری، موضوع های اقتصادی را بررسی کرد.

در این جلسه حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی مورد بحث قرار گرفت که با اشاره به زیرساخت های مناسب در کشورهای ذکر شده، بی توجهی بدان را سبب کاهش صادرات این خدمات خواندند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان تصریح کرد: حدود هشت میلیارد دلار پروژه صدور خدمات فنی و مهندسی برای ترکمنستان برآورد شده است.

سید محمد احمدی افزود: این فرصت اقتصادی سال هاست که متوقف شده و باید تلاش کنیم موانع آن هرچه سریعتر رفع شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی باید سهم خود را از بازار کشورهای عضو اوراسیا بگیرد و شرایط مناسب تری برای تامین اقتصادی آنها از جمله خدمات فنی و مهندسی و کالا فراهم کند.

نماینده بانک مرکزی نیز در این نشست، با اشاره به اینکه این کشورها خارج از سوئیف با هم در حال مبادله هستند و سامانه spfs که با سامانه سپام در حال سنکرون شدن هستند.

وی افزود: امیدواریم این سیستم بتواند پشتوانه مناسبی برای ضمانت نامه ها و خدمات اعتباری به پیمانکاران صادرات خدمات فنی و مهندسی باشد.

وی با اشاره به اینکه، صندوق توسعه ملی که بسته صادرات غیرنفتی را در قالب آیین نامه تهاتر برای پشتوانه فاینانسوری پروژه ها با توجه به اعتبار خریدار اعلام کرده است گفت: امیدواریم با پیگیری دستگاه ها، انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی فعال شده تا موفق شویم این تسهیل را برای صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی ایران استفاده کنیم.

ایران در سال ۱۳۹۵ به کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا پیشنهاد ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان ایران و این اتحادیه را مطرح کرد؛ پیشنهادی که از جانب اعضای آن نیز مورد استقبال قرار گرفت و طی دو سال مذاکرات متعدد و ارزیابی کمی و کیفی اقلام و میزان تعرفه ترجیحی آنها، بالاخره این موافقتنامه در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شهر آستانه قزاقستان به امضا رسید.

گفتنی است اتحادیه اوراسیا در سال ۲۰۱۴ میلادی تشکیل شده و کشورهای روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس در آن عضویت دارند.

 

IccairTelegram

همچنین

مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسویه بدهکاران بانکی فراهم می‌شود

ییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از اعطای مجوزهای لازم برای اجرای قانون تسهیل تسویه ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *