خانه / اخبار / برنامه‌ریزی ایران برای تجارت ۵ میلیارد دلاری با عمان / آماده صادرات خدمات فنی و مهندسی به عمان هستیم

برنامه‌ریزی ایران برای تجارت ۵ میلیارد دلاری با عمان / آماده صادرات خدمات فنی و مهندسی به عمان هستیم

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان با اشاره به برنامه افزایش مبادلات تجاری ۲ کشور تا سطح ۵ میلیارد دلار گفت: بدنبال آن هستیم صادرات ایران به عمان به ۱.۵ میلیارد دلار برسد و مابقی این رقم را واردات مجدد از عمان و صادرات مجدد از این کشور تشکیل دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان از تسنیم ، محسن ضرابی در گفت‌وگویی با اشاره به افزایش حجم مبادلات اقتصادی ایران و عمران در سال ۹۷ اظهار کرد: تا پیش از سال ۱۳۹۲ حجم مبادلات ایران و عمان بین ۲۱۰ تا ۲۲۰ میلیون دلار در سال در نوسان بود که از این رقم، عمدتاً ۷۵ میلیون دلار واردات ایران از عمان بود و ۱۴۵ میلیون دلار صادرات کشورمان به عمان. اما بعد از فراهم شدن برخی از زیرساخت‌ها در سال‌های بعد، حجم صادرات ما از حدود ۱۴۵ میلیون دلار در سال ۹۲ به حدود ۵۵۰ میلیون دلار در سال ۹۶ رسید و در سال ۹۷ یکباره صادرات ایران به عمان به رقم ۷۲۸ میلیون دلار افزایش یافت.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان افزود: این یعنی افزایش تقریبا ۵۰ درصدی صادرات کشورمان به عمان در سال ۹۷٫  البته در مجموع، در پایان سال ۹۷ تجارت ما با عمان نیز به رقم ۱٫۱۶۱ میلیارد دلار رسید که به نسبت سال قبل از آن، ۴۵٫۵ درصد رشد و نسبت به سال ۹۲، افزایش ۵٫۳ برابری را تجربه کرده است.

وی درباره برنامه‌ریزی تجاری ایران با عمان برای سال‌های آتی گفت: ما در یک برنامه‌ریزی ۳ ساله به دنبال محقق شدن حجم مبادلات تجاری در سطح ۵ میلیارد دلاری میان دو کشور هستیم؛ اما این انتظار را نداریم که صادرات و واردات مستقیم ایران با عمان به رقم ۵ میلیارد دلار برسد بلکه به دنبال آن هستیم تا رقم ۷۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به رقم ۱٫۵ میلیارد دلار افزایش یابد و مابقی آنرا واردات مجدد از عمان و همچنین صادرات مجدد کالای ایرانی از طریق عمان شیلات، گردشگری، توریست سلامت و صادرات خدمات فنی و مهندسی تشکیل دهد.

به گفته ضرابی، عمده اقلام صادراتی ایران به عمان را مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، صنایع معدنی و فولاد تشکیل می‌دهد که پس از کاهش قیمت جهانی نفت و کاهش درآمدهای نفتی عمان، پروژه‌های فنی و عمرانی دولتی این کشور کاهش یافت و بر همین اساس، صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به عمان هم با رکود مواجه شده است.

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *