خانه / اخبار / برآورد وزیر اقتصاد از رشد اقتصادی در سال ۹۸

برآورد وزیر اقتصاد از رشد اقتصادی در سال ۹۸

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران اعلام کرد: در سال جدید با چند تغییر مهم مواجه بوده‌ایم و چند اقدام در دستور کار قرار گرفته که می‌تواند فراتر از برآوردهای موجود، به تقویت رشد اقتصادی منجر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان از پایگاه خبری اتاق ایران ، فرهاد دژپسند در گفت‌وگویی درباره برآوردهای رشد اقتصادی گفت: سال گذشته رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت، قابل قبول نبود. نهادهای تخصصی و بین‌المللی برای سال جاری نیز برآوردهایی انجام داده‌اند که بر اساس آن ممکن است رشد اقتصادی مورد انتظار ما تحقق پیدا نکند. با این وجود می‌دانیم که این نهادها بر اساس اطلاعات گذشته برآورد می‌کنند. یعنی آخرین اطلاعات آن‌ها مربوط به پایان سال ۹۷ است و بر اساس آن رشد اقتصادی سال جاری را برآورد کرده‌اند. بنابراین باید تغییرات اتفاق افتاده در این مدت را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال تا پایان سال گذشته، چند سال متوالی خشکسالی داشتیم و برآوردها بر همان منوال انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در سال جدید با چند تغییر مهم مواجه بوده‌ایم و چند اقدام در دستور کار قرار گرفته که می‌تواند فراتر از برآوردهای موجود، به تقویت رشد اقتصادی منجر شود.

وزیر اقتصاد، موارد تاثیرگذار بر رشد اقتصادی که از سال گذشته آغاز شده را اینگونه شرح داد: سال گذشته منابعی از صندوق توسعه ملی به بخش‌های تولیدی تزریق شده که امسال به نتیجه خواهد رسید همچنین تسهیلات اعطایی بانک‌ها ۲۶ درصد رشد داشته که امسال به ثمر خواهد نشست. از طرفی امسال پدیده ترسالی را داشتیم که در رشد تولید محصولات کشاورزی اثرگذار خواهد بود. از سوی دیگر بر اساس اطلاعات موجود، صادرات غیرنفتی ایران از نظر وزنی ۲۹ درصد رشد داشته است که نشان‌دهنده افزایش میزان تولید است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ابراز امیدواری کرد که رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۸ فراتر از براوردهای نهادهای بین‌المللی باشد.

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *