خانه / اخبار / سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران: بازارهای عراق، سوریه و لبنان، بهترین بازارهای استان‌های منطقه۳

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران: بازارهای عراق، سوریه و لبنان، بهترین بازارهای استان‌های منطقه۳

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در نشست تخصصی آمایشی منطقه ۳ کشور در استانداری همدان،گفت: بازارهای عراق، سوریه و لبنان، بهترین بازارها برای منطقه ۳ (کرمانشاه، ایلام، لرستان و همدان) است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان از روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این نشست سهم صادرات استان‌‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان و همدان از ۴۴ میلیارد دلار کل صادرات کشور در سال گذشته، ۳٫۴ میلیارد دلار اعلام کرد و اظهار داشت: سال گذشته استان کرمانشاه ۲٫۵ میلیارد دلار، ایلام ۷۰۶ میلیون دلار، همدان ۱۱۵ میلیون دلار و لرستان ۷۱ میلیون دلار در صادرات سهم داشتند، البته استان کرمانشاه در صادرات ۷۰ درصد رشد داشته اما در کل کشور سهم منطقه بسیار کم است.

وی با اشاره به اینکه سهم ما از بازار ۴ میلیارد دلاری عراق، تنها ۲۵ درصد بوده است افزود: ظرفیت وارداتی ۱۵ کشور اطراف ایران در سال ۲۰۱۸ حدود به یک‌هزار میلیارد دلار است، به علاوه بازار ۲ هزار و ۶۰۷ میلیارد دلار هند و چین، به عنوان شرکای خوب تجاری ایران، بازاری بیش از ۳ هزار و ۶۲۵ میلیارد دلار را برای ایران فراهم کرده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه سال گذشته صادرات کشور ایران به ۱۵ کشور ۲۴ میلیارد دلار بوده است خاطرنشان کرد: هدف ما صادرات به ۱۵ کشور همسایه و بعد هند و چین است.

زادبوم با بیان اینکه ظرفیت صادراتی چهار استان منطقه ۳ که دو استان از آن یعنی ایلام و کرمانشاه مرزی هستند، مطلوب نیست افزود: در سال گذشته ۲۴ میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه صورت گرفته که سهم منطقه ۳ از این مقدار بسیار کم است.

وی با تاکید بر اینکه می‌توانیم صادرات۱۰ میلیارد دلاری خوذد به عراق را به ۲۵ میلیارد دلار برسانیم گفت: باید حداقل سهم چهار استان از صادرات ۳۰ درصد یعنی رقمی نزدیک به ۷ میلیارد دلار باشد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، مهمترین ظرفیت بازار عراق برای ایران را در حوزه صنایع معدنی، برق و الکترونیک، شیرینی و شکلات، خشکبار، لبنیات، کاشی و سرامیک، دام و طیور و… عنوان کرد و افزود: در حال حاضر دو رایزن بازرگانی به عراق اعزام کرده‌ایم و یک نماینده هم ماه بعد به سلیمانیه اعزام خواهد شد که همه در مسیر توسعه صادرات است، امیدوارم منطقه ۳ نیز سهم قابل توجهی در این خصوص داشته باشد.

زادبوم با تاکید بر اینکه عراق هیچ تعرفه تبعیضی برای ایران نداشته و هیچ بخش‌نامه‌ای بابت محدودیت و ممنوعیت بازار عراق برای ایران وجود ندارد، بیان داشت: تجارت آزاد با لبنان نیز شرایط خوبی فراهم خواهد آورد، در واقع، رونق صادرات در سه کشور عراق، سوریه و لبنان را باید همزمان مد نظر قرار دهیم چرا که اگر در صادرات به کشورهای همسایه، احساس تبعیض داشته باشیم موفق نخواهیم بود.

وی با تاکید بر لزوم تقویت توان صادراتی چهار استان منطقۀ ۳ گفت: ظرفیت ویژه‌ای در منطقه وجود دارد و می‌توان کنسرسیوم نمایشگاهی ایجاد کرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: اگرچه امروز جنگ اقتصادی نابرابر است اما همه مشکلات از تحریم نیست و تأکید مقام معظم رهبری بر حل مشکل از طریق اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه باشد چرا که این سیاست‌ها بخش عمده‌ای از مشکلات را مرتفع خواهند کرد بنابراین، اگر در این زمینه کوتاهی کنیم مسئول هستیم.

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *