خانه / اخبار / ابزارهای شش‌گانه صندوق ضمانت صادرات برای مقابله با تحریم

ابزارهای شش‌گانه صندوق ضمانت صادرات برای مقابله با تحریم

صندوق ضمانت صادرات ایران در گزارش مختصری که از عملکرد خود منتشر کرده، به معرفی خدمات خود به صادرکنندگان و فعالان اقتصادی پرداخته و خبر داده است که پوشش ریسک این صندوق در سال ۹۷ بیش از ۳۳ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان ، صندوق ضمانت صادرات طی نامه‌ای به اتاق بازرگانی تهران که به امضای افروز بهرامی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این صندوق رسیده است، گزارش اقدامات و نیز خدمات قابل ارائه به صادرکنندگان را اطلاع‌رسانی کرد. بر اساس آنچه در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است، حجم کلی پوشش بیمه‌ای و تضمینی صندوق در چهار ماهه ابتدایی سال جاری به میزان ۸۱۸ میلیون دلار رسیده است که رشد ۸۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۷ را نشان ‌می‌دهد.

صندوق ضمانت ایران به عنوان تنها موسسه بیمه اعتبار صادراتی (ECA) ایران که همتای موسساتی هم چون ساینوشور چین، ساچه ایتالیا و هرمس آلمان به شمار ‌می‌رود، با پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری صادرات، توانسته است به عنوان سپر دفاعی صادرات در جنگ اقتصادی، اثرات نامطلوب تحریم‌ها را بر بخش صادرات غیرنفتی تا حدود قابل توجهی خنثی کند.

بر این اساس، حجم کلی پوشش‌های ریسک صندوق ضمانت صادرات ایران از طریق صدور بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه اعتباری در سال ۱۳۹۷ بالغ بر۲۲۹۰ میلیون دلار بوده که رشد ۳۳ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ و ۲۲۸ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۳ را نشان ‌می‌دهد. همچنین، حجم عملکرد پوششی در بخش‌های بیمه نامه‌های اعتبار صادراتی کوتاه‌مدت با رکورد ۸۵۰ میلیون دلار، رشد۱۳۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۶ و۱۶۰۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۳ دارد.

این گزارش سپس به خدمات قابل ارائه صندوق ‌می‌پردازد که «ایجاد مزیت صادراتی برای کالاها و خدمات ایرانی»، «تسهیل دسترسی صادرکنندگان به تامین مالی ارزان‌قیمت صادراتی»، «صدور ضمانت‌نامه‌های لازم برای مناقصات خارج از کشور»، «بیمه مطالبات مدت‌دار صادرکنندگان و تبدیل آن به نقدینگی»، «سرمایه‌گذاری صادراتی در خارج از کشور» و «شناخت بازارها و مشتریان خارجی» از جمله این خدمات است. برای مثال، صندوق ضمانت صادرات در بخش «ایجاد مزیت صادراتی برای کالاها و خدمات ایرانی» با پوشش بیمه‌ای، امکان فروش مدت‌دار کالا و خدمات به خریدار خارجی را برای صادرکننده ایرانی فراهم ‌می‌کند.

همچنین صندوق، صادرکننده را در مقابل ریسک قصور و عدم بازپرداخت طرف خارجی ناشی از ریسک‌های سیاسی و تجاری محافظت ‌می‌کند. افزون بر این، تسهیل تامین مالی ارزان‌قیمت صادراتی به این نحو است که با ضمانت‌نامه‌های اعتباری صندوق، سیستم بانکی با ۲ درصد تخفیف در نرخ سود، صادرکننده را تامین مالی ‌می‌کند. همچنین، صندوق در شرایط تحریم، به عنوان جایگزین نظام بانکی، ضمانت‌نامه‌های لازم برای ورود پیمانکاران ایرانی به مناقصات خارجی را فراهم ‌می‌کند.

بر اساس آنچه در ادامه این گزارش آمده، صندوق ضمانت صادرات ایران، شش ابزار پوششی را برای مقابله با تحریم مورد استفاده قرار ‌می‌دهد که این ابزارها شامل «پوشش ریسک‌های اصلی ناشی از تحریم»، «ایجاد امنیت در تجارت تهاتری با همکاری ایمیدرو»، «تسهیل واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات تولیدکنندگان صادراتی»، «صدور ضمانت‌نامه‌های مستقیم مورد نیاز پیمانکاران برای ورود به مناقصات خارجی به جای سیستم بانکی»، «گسترش دسترسی صادرکنندگان به تامین مالی از طریق بازار سرمایه» و «تسهیل و ایجاد مزیت برای فروش کالا در بورس کالا و انرژی در رینگ صادراتی به صورت مدت‌دار» است.

مقایسه عملکرد صندوق‌های ضمانت صادرات کشورهای صادرات‌محور شرق و جنوب شرق آسیا و ایران در سال ۲۰۱۸ نیز نشان ‌می‌دهد که پوشش صندوق ضمانت صادرات چین با ۲۴۸۷ میلیارد دلار صادرات معادل ۱۹درصد، کره‌جنوبی با ۶۰۵ میلیارد دلار صادرات برابر ۲۰ درصد، ژاپن با صادرات ۷۳۸ میلیارد دلاری حدود ۷ درصد، هند با ۳۲۶ میلیارد دلار صادرات به میزان ۱۰ درصد و پوشش صندوق ضمانت صادرات ایران با ۳۹ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی حدود ۶ درصد است.

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *