خانه / اخبار / مقام های عراقی می گویند: حق و حقوق شرکت های ایرانی شاغل در عراق تضییع نمی شود

مقام های عراقی می گویند: حق و حقوق شرکت های ایرانی شاغل در عراق تضییع نمی شود

دبیر کل انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران به نقل از مقام های عراقی گفت: کمیته اقتصادی در دولت عراق پس از بررسی خسارت شرکت های ایرانی شاغل در عراق از تضییع حق و حقوق آنها جلوگیری خواهد کرد.

بهمن صالحی در گفت و گو با پایگاه خبری انجمن، اضافه کرد: دولت عراق به دلیل جنگ داخلی و پدیده داعش می پذیرد که خود پروژه ها را متوقف کرده و خسارت آن را نیز می پردازد.

وی با اشاره به موضوع ضمانت نامه های بانکی اظهار کرد: مشکل این است که بانک های عراقی ضمانت نامه بانک های ایرانی را به دلایل مختلف نمی پذیرند و باید دولت ایران با استفاده از ارتباطات سیاسی خود به این مشکلات رسیدگی کند.

صالحی تاکید کرد: پیمانکاران ایرانی باید با استفاده از جایگاه سیاسی دولت جمهوری اسلامی در عراق، این بازار اقتصادی را از دست ندهند.

دبیر کل انجمن به نقل از منابع عراقی افزود: امسال ۲۲ میلیارد دلار پروژه صنعت احداث در عراق تعریف شده که اکثر آنها مربوط به طرح های نیمه تمام مانند چند بیمارستان قابل اجرا و تنها در بصره پروژه های جدید موجود است و ۱۱ میلیارد دلار نیز ساخت و ساز دولتی داریم.

وی اضافه کرد: پروژه های دولتی که به وزارتخانه های عراق هرساله ابلاغ می شود و مورد تایید است مانند نفت و برق اکنون قابل اجرا هستند.

 صالحی گفت این مقام ها پیشنهاد داده اند که، دفتر ویژه انجمن صدور خدمات فنی و مهندسی ایران در سفارت جمهوری اسلامی در بغداد تشکیل شود و پیگیر مسائل به ویژه مشکلات پیمانکاران ایرانی باشد.

دبیر کل انجمن اظهار داشت: این دفتر باید رابطه سازمان یافته ای با سفارت ایران در عراق داشته باشد چراکه تایید سفارت ایران در روند فعالیت ها تاثیر روشن و آشکاری دارد.

وی افزود: کمیته عراق می تواند مشکلات ضمانت نامه و مطالبات شرکت ها را از طریق این دفتر مطرح و در عراق به نتیجه مطلوب برساند.

صالحی افزود: اگر از ابتدا یک انجمن یا سندیکا با هماهنگی دولت جمهوری اسلامی وارد کار در پروژه های عراق شده بود امروز این مشکلات پدید نمی آمد.

وی به نقل از این منابع گفت: برخی شرکت های ایرانی حرکت مناسبی از نظر پیشرفت کاری پروژه های خود در عراق نداشته اند که این امر بر مشکلات فعالان این عرصه تاثیر منفی داشته است.

وی با اشاره به موقعیت سیاسی بالای ایران در عراق افزود: دولت ایران به دلیل ناهماهنگی شرکت های خود نتوانسته دفاع مناسبی از عملکرد فعالان این بخش در عراق داشته باشد.

صالحی اظهار داشت این مقام ها همچنین گفته اند، احزاب و گروه ها در عراق نیز در اخذ و پیشرفت پروژه توسط پیمانکاران هر شرکت خارجی دخالت دارند و باید این ملاحظات همواره در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: شرکت های خوب ایرانی باید برای اجرای طرح ها در عراق تشویق شده و به سوی بازار بزرگ اقتصادی آن کشور هدایت شوند.

 وی اظهار کرد: دولت جمهوری اسلامی باید بیش از اینها به امر صادرات خدمات فنی و مهندسی اعتقاد داشته و توجه ویژه کند چرا که با داشتن یک بال تنها و آن هم حرکت سیاسی صرف نمی توان پرواز کرد.

صالحی افزود: بال اقتصادی از ضروریات دیگر حرکت ها برای هر کشور و دولتی است که جمهوری اسلامی نیز باید بدان توجه خاص داشته باشد.

وی تاکید کرد: با قدرت عظیم سیاسی دولت و حمایت های آن، شرکت ها می توانند بازار مهم اقتصادی عراق را نگه دارند.

صالحی گفت مقام های عراقی همچنین تصریح کرده اند که باتوجه به رابطه مناسبی که ایران در سطح ارتباطات سیاسی، اجتماعی، همسایگی ، تاریخی و مذهبی با عراق و اقلیم کردستان عراق دارد، متناسب با حضور دیگر کشورها در عرصه اقتصادی نیست.

بیش از ۳۰ شرکت عضو انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران حدود ۶۰ پروژه ساختمانی، سدسازی، راه و راه آهن، تلمبه خانه و نفتی و …. را از سال ۲۰۰۱۲ میلادی در کشور عراق را آغاز کرده اند که با ظهور جنگ داخلی در این کشور با مشکلات عدیده ای مواجه و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *