خانه / اخبار / تلاش ایران برای کسب ۱۰ درصد از بازار طرح های عمرانی عراق

تلاش ایران برای کسب ۱۰ درصد از بازار طرح های عمرانی عراق

جامعه مهندسان و پیمانکاران ایران برای تصاحب حداقل ۱۰ درصد از بازار ۳۰۰ میلیارد دلاری طرح های عمرانی عراق آماده شده است.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی انجمن صادرکنندگان از روزنامه اطلاعات ، دکتر بهمن صالحی دبیرکل انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران دیروز با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: دستیابی به این هدف مستلزم تقویت ارتباطات سیاسی و اقتصادی دولت ایران و عراق و حمایت مسئولان ایرانی از پیمانکاران کشورمان در بازار عراق است.

وی تأکید کرد: هم اینک حمایت از شرکت های پیمانکاری ایران در عراق به اندازه نفوذ شرکت های ترکیه ای در این بازار نیست و به همین علت خطر از دست رفتن بازار عراق برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران وجود دارد.

دکتر صالحی ادامه داد: هنوز عزم جدی برای هدایت و حمایت از حضور بخش خصوصی و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران در طرح های عمرانی عراق نزد دولت ما ایجاد نشده است و ضرورت دارد تا تمامی برنامه های تسهیلی در نظر گرفته شده برای توسعه کسب و کار مهندسان ایرانی در عراق به همه دستگاه های داخلی ابلاغ شود و معافیت های تعرفه ای و عوارضی در نظر گرفته شده مورد توجه همه دستگاه‌ها قرار گیرد.

دکتر ایرج گلابتونچی رئیس کمیته بازار عراق در انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران هم به خبرنگاران گفت: در فاصله سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی ۴۰ شرکت خدمات فنی و مهندسی ایران موفق به تصاحب ۶۰ پروژه بزرگ عمرانی به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار در عراق شدند و بازار طرح های عمرانی این کشور را که قبلا در قبضه پیمانکاران ترکیه‌ای بود به خود اختصاص دادند. از این حجم طرح های عمرانی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در عراق و ۷۰۰ میلیون دلار از آن مربوط به اقلیم کردستان است.

وی گفت: احداث راه آهن دو خطه هجامه- ساوه، ۵۴۰ واحد مسکونی در بصره، سه قطعه از آزادراه سلیمانیه- اربیل، زائرسرای بزرگ کربلا، ورزشگاه التاجیات، سد دارالوک، پل های شهری سلیمانیه، جاده سلیمانیه _دربندیخان و دهها تصفیه خانه، تلمبه خانه و مخازن نفتی جزو پروژه هایی است که توسط شرکت های مهندسی ایران در عراق در حال اجراست.

به گفته گلابتونچی، شرکت های ایرانی برای اجرای این طرح ها بیش از ۲۵۰ میلیون دلار از دولت عراق طلبکارند که دولت این کشور قادر به پرداخت آن نیست. همچنین به دلیل وضعیت جنگی و توقف فعالیت‌های کارگاهی در عراق ۴۰۰ میلیون دلار خسارت به شرکت های ایرانی وارد شده است. از طرف دیگر به دلیل توقف فعالیت پیمانکاران ایرانی در عراق، بازپرداخت وام ۲۰۰ میلیون دلاری که با سود ۷ درصد از دولت گرفته بودیم به تعویق افتاده و حدود ۳۰ درصد به آن افزوده شده است.

وی مجموع خسارات‌ و هزینه‌های معوق صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از عراق را ۶۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: مسئولان دولتی باید کمک کنند این خسارت‌ها و هزینه‌های معوق را از دولت عراق دریافت کنیم.

رئیس کمیته بازار عراق در انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران با اشاره به تبصره ذیل ماده ۱۰ بخشنامه صدور خدمات فنی و مهندسی تصریح کرد: در این بخشنامه آمده که اگر پیمانکاران در موعد بازپرداخت نتوانستند هزینه را پرداخت کنند، به کمک صندوق ضمانت این پول از دولت عراق گرفته می‌شود. بنابر این دولت باید در مذاکرات سیاسی با طرف عراقی مساله تسویه مطالبات شرکت های فنی و مهندسی را پیگیری کند.

وی پیشنهاد داد: باید دفتر پیگیری در عراق به عنوان دفتر صدور خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم تا هم پیگیری‌ها را انجام داده و هم توسعه صدور خدمات فنی مهندسی را به عهده بگیرد که کارهای تأسیس این دفتر در حال انجام است.

گلابتونچی گفت: متأسفانه در شرایط تحریم که بانک‌های خارجی، ضمانت نامه‌ بانک‌های ایرانی را نمی‌پذیرند راهکارهای مختلفی پییشنهاد شده که یکی از آن‌ها صدور ضمانت‌نامه توسط صندوق ضمانت صادرات است.این صندوق شاید بتوان برای پروژه‌های کوچک پاسخگو باشد اما تاکنون نشنیده‌ام که کارفرمای عراقی این ضمانت‌نامه را پذیرفته باشد.

وی از دولت خواست که بخشی از مطالبات ایران از عراق را به عنوان پشتوانه صدور ضمانت نامه برای طرح های پیمانکاری شرکت های ایرانی قرار دهد و با رایزنی میان بانک مرکزی دو کشور، استفاده از ریال و دینار در قراردادهای پیمانکاری رایج شود.وی برای توسعه صدور خدمات فنی مهندسی پیشنهاد داد: دولت سازمانی به نام سازمان خدمات و مهندسی در حد معاون رئیس جمهور تاسیس کند که هماهنگ‌کننده و متولی صدور خدمات فنی و مهندسی باشد.

در همین رابطه خانم افروز بهرامی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران دیروز از حمایت این صندوق برای تکمیل طرح‌های پیمانکاران ایرانی در ارمنستان خبر داد.

درصورت افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات می توان از طرح های صدور خدمات فنی و مهندسی ایران در سایر کشورها نظیر عراق، افغانستان و شمال آفریقا حمایت کرد.

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *