خانه / اخبار / صالحی: ظرفیت های انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، نادیده گرفته شده است

صالحی: ظرفیت های انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، نادیده گرفته شده است

دبیر کل انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: ظرفیت های عظیم این انجمن برای صادرات به کشورهای جهان به ویژه همسایگان همواره نادیده گرفته شده است.

بهمن صالحی روز یکشنبه در گفت و گو با پایگاه خبری انجمن ، افزود: انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران با ۲۴۰ عضو و بیش از ۸۰ عضو مهندسان مشاور، دارای ظرفیت های بسیار بالا در جهت اجرای طرح های عظیم صنعت ساخت در خارج از کشور، همواره مورد غفلت واقع شده است.

وی اظهار داشت: شرکت های بزرگ عضو این انجمن با نیروهای متخصص و تجهیزات مدرن مهندسی با بیش از دو دهه تجربه عملیاتی و اجرای پروژه های ساختمانی، راه سازی، سد سازی، احداث نیروگاه های برق آبی ، ایجاد خطوط ریلی ، احداث فرودگاه،  تامین و تجهیز خدمات انرژی ، آمادگی لازم برای پذیرش عظیم ترین پروژه های صنعت ساخت در کشورهای همسایه را دارند.

به گزارش پایگاه خبری انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران، براساس یک گزارش ، ۱۵ کشور همسایه ما بیش از ۱۰۰۰میلیارد دلار واردات دارند اما سهم ایران در تأمین نیاز همسایگان، تنها دو درصد است؛ یعنی علی‌رغم رشد تجارت ایران و همسایگان ، هنوز نتوانسته‌ایم از ظرفیت ۶۰۰میلیون نفر همسایه خود استفاده کنیم.

متأسفانه در نگاه حاکم بر سیاست‌های تجارت خارجی کشورمان چه قبل از برجام و چه پس از آن، ارزش‌گذاری تجارت با اروپا به ‌مراتب بیش از ارزش تجارت با کشورهای همسایه بوده است، برای همین هم علی‌رغم افزایش مبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه طی یک دهه گذشته، ایران نتوانست از ظرفیت کشورهای همسایه خود بهره حداکثری را ببرد.

در دهه‌های گذشته فرصت تجارت با همسایگان در حالی به‌ درستی مورد توجه قرار نگرفته که ایران با دارا بودن مرزهای مشترک آبی و خاکی با ۱۵ کشور، دومین کشور جهان از نظر تعداد همسایه‌ها است و این یعنی، پتانسیل بزرگی که می‌توانست علاوه بر بی‌اثر کردن تحریم‌ها، یک بازار نزدیک به ۶۰۰میلیون نفری را بیخ گوش ما قرار دهد؛ آن هم بازاری که حدود ۱۲۰۰ میلیارد دلار نیاز سالانه خود را از طریق واردات تأمین می‌کند و همه این‌ها یعنی، فرصت بی‌نظیر برای متحول کردن اقتصاد ایران.

آمار تجارت ۱۲ ماه منتهی به اسفند سال ۹۷ کشورمان نشان می‌دهد که از حدود ۴۴ میلیارد و ۳۰۹ میلیون دلار صادراتی که در سال ۹۷ انجام شد، حدود ۲۴ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار به ۱۵ کشور همسایه انجام شده است؛ همچنین با توجه به واردات ۱۲ ماه سال گذشته، از مجموع ۴۲ میلیارد و ۶۱۲ میلیون دلار کل واردات کشور، ۱۱ میلیارد و ۵۴۱ میلیون دلار کالا از مبدأ کشورهای همسایه وارد خاک ایران شده است، این یعنی در سال ۹۷، حجم تجارت خارجی ایران با ۱۵ کشور همسایه، بیش از ۳۵ میلیارد و ۶۷۳ میلیون دلار بوده است.

البته نباید فراموش کرد که در ۱۳ سال گذشته، رشد تجارت ایران با همسایگان خود، قابل توجه بوده و حتی در ۳ سال اخیر، ۲۰ درصد رشد داشته است ولی بخش اعظمی از ظرفیت تجارت با این کشورها دست‌نخورده باقی مانده است.

انتهای خبر/

 

IccairTelegram

همچنین

نشست ۴ ساعته اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار شد

 اولین همایش آموزش ، تبلیغات و توانمندسازی که با حضور شرکت های عضو انجمن برگزار ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *